آشنایی با اهمّ ردیه‌ها علیه وهابیت و دیدگاه مراجع دینی دربارۀ فتنۀ وهابیان
چکیده
در این‌درس با اهم کتب ردّیه در باب نقد وهابیت و سپس با دیدگاه‌های برخی مراجع تقلید شیعه دربارۀ فرقۀ وهابیت آشنا خواهیم شد. تاریخ وهابیت گواه آن است که خط فکری و اصطلاحاً جریان و مشی علمای وهابی، از آغاز پیدایش تاکنون، باعث تفرقه در جامعه و امت اسلامی بوده است. بی‌شک هدف جریان فکری‌سیاسیِ وهابیت، نابودى شاکلۀ اسلام و مسلمین است؛ اما این‌هدف با آگاهی‌بخشی‌های بزرگان دینی روبه‌زوال است و انشاء‌الله بزودی شاهد نابودی این‌فرقۀ خودساخته خواهیم بود.
مقدمه
وهابیان از روی غرض و دشمنی‌شان، بدترین دروغ‌ها و تهمت‌ها را به مکتب شیعه زده‌اند و تا آنجا پیش رفته‌اند که حتی به پیروان اهل‌بیت‌(ع ) نسبت شرک داده‌اند! اما علمای بزرگ شیعه به‌عنوان مرزبانان حریم اعتقادات و کیان شیعه، از همان قرن‌های نخستین تا عصر حاضر، به شبهات و ردّ دروغ‌ها و تهمت‌های آنان پرداخته‌اند و با تألیف کتاب‌های گوناگون به سبک‌های مختلف، پیروان خاندان رسالت را در دفاع از معتقدات و فرهنگ خود راهنمایی و پشتیبانی کرده‌اند.
بخش اول. ردیه‌های شیعه بر وهابیت
برخی از کتب مهم ردیه بر وهابیت عبارتنداز:
۱- منهج الرّشاد لمن اراد السّداد؛ شیخ جعفر کاشفُ‌الغطاء
۲- کشفُ‌‌الإرتیاب، نوشته علامه عبدالحسین شرف‌الدین عاملی
۳- الوهابیه فی المیزان؛ جعفر سبحانی
۴- سلفی‌گری و وهابیت، سید مهدی علیزاده‌موسوی
۵- الوهابیون والبیوت المرفوعه، محمدعلی سنقری‌حائری
۶- الوهابیه وأصول الإعتقاد، محمدجواد بلاغی
۷- شکست اوهام: پاسخ به شبهات وهابیت، رحمت‌الله ضیائی.
۸- زیارت: آسیب‌ها، آثار، شبهات، محمدرضا احمدی‌ندوشن.
۹- خدا در نگاه وهابیت، رحمت‌الله ضیائی
۱۰- استمداد از اولیاء، علی‌اصغر رضوانی.
بخش دوم: دیدگاه مراجع شیعه دربارۀ فرقه وهابیت
در این‌بخش به ترتیب با دیدگاه برخی بزرگان شیعه در باره توطئۀ فرقۀ وهابیت آشنا خواهیم ‌شد.
۱- ویژگی‌های وهابیت و آل‌سعود از دیدگاه امام خمینی(رضوان‌الله‌تعالی)
امام خمینی‌ره وهابیت را جریانی انحرافی در درون اسلام و عاملی برای نفوذ بیگانگان و موجب ذلت مسلمانان می‌دانست. ایشان تعمداً با بکارگرفتن واژۀ «آل‌سعود»، اشاره به بی‌هویتی حکام وهابی و عدم پشتوانۀ مناسب مردمی ‌و نیز شاهدی بر دستوری‌بودن فعالیت‌های این‌فرقه داشت.
امام خمینی وهابیت را فرقه‌ای می‌دانست که نه تنها شیعه بلکه خود اهل‌سنت نیز آن‌را قبول ندارند و می‌گفت: «وهابى را اهل‌سنت هم قبول‌شان ندارند، نه اینکه ما قبول نداریم، همۀ برادرهاى ما آنها را قبول ندارند.»
۱-۱- وهابیتِ هدایت‌ناپذیر
حضرت امام در بیان دیگری، وهابیان را هدایت‌ناپذیر قلمداد می‌کند و می‌گوید:
خداوند در سوره توبه آیه ۱۹ این چنین می‌فرماید:
«أَ جَعلْتُمْ سِقایَهَ الحاجِّ وَ عِمارَهَ المَسْجِدِ الحَرامِ کَمَنْ امَنَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الآخِرِ وَ جاهَدَ فى‏ سَبیلِ اللَّهِ لا یَسْتَوُونَ عِنْدَ اللَّهِ وَاللَّهُ لایَهْدِى القَوْمَ الظّالِمینَ»
گویى آیۀ کریمه در همین‌عصر نازل شده و گویى براى آل‌سعود و امثال آلسعود در طول تاریخ و براى ملت مجاهد و بزرگ ایران و حجاج بیت‌اللَّه‌الحرام در عصر حاضر و امثال آنان در همه اعصار آمده است و خداوند تعالى مى‌فرماید: شما کوردلان آب‌رسانى به حجاج و تعمیر مسجدالحرام را با ارزش آنانى که ایمان به خدا و به روز جزا آورده و در راه خدا مجاهده مى‌کنند، مساوى قرار داده‌اید. حاشا که اینان با شما مساوى نیستند و خداوند ستمگران را هدایت نمىکند.
آیا سعودی‌ها و امثال آنان در طول تاریخ، ارزش خود را براى تهیۀ آب در مواقف حج و زرقو‌برق تعمیرات مسجدالحرام را، با ارزش‌هاى مسلمانانى که به خداوند و روز جزا ایمان دارند و با نثار خون خود و جوانان مجاهد خود در راه خدا و براى دفع دشمنان خدا از حریم اسلام و حرم خداوندتعالى به پاخاسته‌اند، مقایسه نکرده‌اند؟ و سعودی‌هاى عصر حاضر، پا را فراتر از آن نگذاشته و بر مسلمانان افتخار نمى‌کنند؟
۲-۱- وهابیت و اسلام آمریکایی
ایشان در مورد ارتباط وهابیت با استعمار معتقد بود:
«مگر مسلمانان نمى‌بینند که امروز مراکز وهابیت در جهان به کانون‌هاى فتنه و جاسوسى مبدل شد‌ه‌اند که از یک‌طرف اسلام اشرافیت، اسلام ابوسفیان، اسلام ملّاهاى کثیف دربارى، اسلام مقدس‌نماهاى بی‌شعور حوزه‌هاى علمى و دانشگاهى، اسلام ذلت و نکبت، اسلام پول و زور، اسلام فریب و سازش و اسارت، اسلام حاکمیت سرمایه و سرمایه‌داران بر مظلومین و پابرهنه‌ها، و در یک کلمه «اسلام امریکایى» را ‌ترویج مى‌کنند؛ و ازطرفدیگر، سر بر آستان سرور خویش، امریکاى جهان خوار مى‌گذارند.»
۳-۱- وهابیت و بهائیت؛ دو روی یک سکه
بنابر دیدگاه امام خمینی‌ره، وهابیت و بهائیت عامل نفوذی استکبار و وسیله‌ای برای تسلط دست‌نشانده‌های خود بر کشورهای اسلامی هستند.
۴-۱- آل‌سعود دست‌نشاندۀ جهان‌خواران
ایشان حکومت آل‌سعود را دست‌نشاندۀ جهان‌خواران برای کنترل زایران خانۀ خدا می‌داند و می‌گوید:
«حکومت آل‌سعود مسئولیت کنترل زایران خانه خدا را به‌عهده گرفته است. و اینجاست که با اطمینان مى‌گوییم که حادثۀ مکه(۱۳۶۶ش) جداى از سیاست اصولى جهان‌خواران در قلعوقمعِ مسلمانان آزاده نیست.»
۵-۱- وهابیت: خائنُ‌الحرمین
ایشان با اشاره به نقش وهابیت در فاجعۀ حمله به حجاج، اقدام جنایتکارانه وهابیت را نشانۀ آن می‌داند که آنان نه تنها «خادمُ‌الحرمین» نیستند؛ بلکه شایسته است لقب «خائنین به حرمین‌شریفین» به آنها داد. به عقیدۀ ایشان، سیاست‌های غلط آل‌سعود و قتل‌عام مسلمانان، موجب عقب‌افتادگی و به خاک مذلّت نشستن مسلمانان بوده است.
۶-۱- آل‌سعود: وارثان ابولهب، و مکه: گرفتار ملحدین!
ایشان با اشاره به بی‌لیاقتی وهابیت در میزبانی زایران خانۀ خدا و تلاش مستمر برای تأمین منافع امریکا می‌گوید:
«همچنین اگر مى‌خواستیم به جهان اسلام ثابت کنیم که کلیدداران کنونى کعبه، لیاقت میزبانى سربازان و میهمانان خدا را ندارند و جز تأمین امریکا و اسرائیل و تقدیم منافع کشورشان به آنان کارى از دستشان برنمى‌آید، بدین‌خوبى نمى‌توانستیم بیان کنیم و اگر مى‌خواستیم به دنیا ثابت کنیم که حکومت آل‌سعود، این وهابی‌هاى پستِ بی‌خبر از خدا، به‌سانِ خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته‌ند، به این‌اندازه که کارگزاران ناشى و بى‌ارادۀ حاکمیت سعودى در اینقساوت و بى‌رحمى عمل کرده‌ا ند، موفق نمى‌شدیم و حقاً که اینوارثان ابی‌سفیان و ابى‌لهب و این‌رهروان راه یزید، روى آنان و اسلاف خویش را سفید کرد‌ه‌اند.»
ازدیدگاه امام‌خمینی‌ره وهابیان ملحدینی‌اند که مکه به دست آنها گرفتار شده است! وی معتقد است که همۀ مسلمانان باید با این انحراف و الحاد مقابله کنند.
۲- دیدگاه مقام معظم رهبرى‌(حفظه‌الله) دربارۀ وهابیت
۱-۲- وهابیت، عامل استکبار
رهبر معظم انقلاب دربارۀ ریشه و ماهیت وهابیت در جمع علمای اهل سنت مى‌گوید:
«مردم را به دست هایی که امروز وحدت را میشکنند، توجه بدهید. با مردم هم صریح حرف بزنید. امروز، آن دستی که امریکا علیه وحدت تجهیز کرده، عبارت از همین دست پلید وهابیت است. این را صریح به مردم بیان کنید؛ پرده‌پوشی نکنید.»
«حکومت وهابیت و این‌رؤساى نجد را بوجود آوردند تا داخل جامعۀ اسلامى، مرکز امنى داشته باشند که به خودشان وابسته باشد و مى‏بینید هم که وابسته‏ اند.»
۲-۲- نقشۀ وهابیت، ضربه به وحدت
رهبر معظم انقلاب دربارۀ ضرورت توجه به حرکات تفرقه‌افکنانه و وحدت‌شکن وهابیت، خطاب به علمای اهل‌سنت می‌گوید:
«شما باید بطورصریح و آشکار مردم را نسبت به نقش وهابیان در ضربه‌زدن به وحدت اسلامی ‌آگاه کنید. سردمداران وهابیت در بقاع اسلام از تصریح بر وابستگی، رفاقت و طرفداری خود با دشمنان اسلام یعنی آمریکا ابایی ندارند و به دوستی خود با دشمنان دین خدا مباهات می‌کنند. دوستی وهابیان با دشمنان خدا به‌معنای هم‌پیمانی، وابستگی و حراست از منافع شیاطین است.»
ایشان در بیانی دیگر به نقشۀ نفاق وهابیان این گونه اشاره می‌کند:
« استعمارگران برای نفوذ در جوامع اسلامی و با حربۀ مذاهب ساختگی نظیر وهابیت، به ایجاد شکاف و نفاق بین مسلمانان می‌پردازند.»
۳- آیت‌الله‌العظمى مکارم‌شیرازى
۱-۳- وجوب جهاد مسلمان علیه نفاق وهابیت
آیت‌الله مکارم‌شیرازى، مقابله با وهابیت را «جهاد فی‌سبیل‌الله» می‌داند و می‌گوید:
«مقابله با وهابیت نه تنها واجب کفایی؛ بلکه برای برخی واجب عینی است. وهابیت به‌عنوان مهم‌ترین خطری که اسلام را تهدید می‌کند در حال فعالیت همه‌جانبه است.»
۲-۳- وهابیت، مستعمرۀ جهان‌خواران
ایشان در تببین دلایل فعالیت وهابیت، معتقد است:
«نخستین دلیل این است که وهابیت متصل به دولت‌های استعمارگر جهان و به نوعی ابزار دست آنها می‌باشند که با بررسی تاریخ پیدایش آن به این‌مسئله پی می‌بریم.»
۳-۳- تخریب‌گران تراث اسلامی
آیت‌الله مکارم در بیانی دیگر در مناسبت تخریب قبور ائمه بقیع‌(ع )با اشاره به جنایات وهابیان، از سکوت علماى اسلام در برابر جنایات وهابیان انتقاد می‌کند و می‌گوید:
«وهابى‌هاى متعصب و نادان درحدود ۸۰سال قبل در یک جنایت بزرگ، تمام قبور ائمه بقیع(‌ع) و بناى تاریخى آن‌را ویران کردند و آثار آن‌را محو نمودند. ... این در حالى است که در تمام دنیا هرسال هزینه‌هاى زیادى براى حفظ و مرمت آثار تاریخى خود - ‌‌اعم از دینى و غیردینى‌- مى‌کنند و مردم دنیا را به بازدید از آنها دعوت مى‌نمایند و به آن افتخار مى‌کنند؛ زیرا این آثار گویاى سابقه تمدن و فرهنگ ملت‌ها است.»
۴- آیت‌الله‌العظمى فاضل‌لنکرانى
ایشان نیز دربارۀ فرقۀ وهابیت معتقد است:
«براى همه آگاهان روشن است که وهابیت، که به اتفاق همۀ گروه‏ هاى مسلمین، از اسلام خارج است و مولود کفر و یهود مى‏باشد، هیچ‌فلسفۀ وجودى جز مخالفت با اسلام و قرآن و ایجاد تفرقه میان مسلمین ندارد.»
۵- آیت‌الله‌العظمی صافى‌گلپایگانى
۱-۵- وهابیت در اوج نادانی و ارایۀ تصویر خشن از اسلام
آیت‌الله صافى معتقد است اگر مسئلۀ وهابی‌گری همین‌طور پیش برود، امنیت در همه‌جا به خطر خواهدافتاد و کسانی که اسلام را دین ‌ترور و خشونت معرفی می‌کنند، به همۀ‌ ادیان الهی خیانت می‌کنند.
ایشان می‌گوید:
«از مسایل مهمی ‌که امروز با آن مواجه هستیم، ارایۀ تصویر خشن و وحشتناک از دین اسلام به دنیا می‌باشد. وهابی‌ها با کارهایی که در افغانستان، پاکستان، عراق و اخیراً در بحرین و سوریه انجام می‌دهند، معرفی‌کنندۀ‌ چهرۀ نامناسبی از اسلام هستند و کار به جایی رسیده است که اگر در بعضی کشورها از شخص مسلمانی بپرسند که چه دینی داری، می‌ترسد که بگوید من مسلمانم؛ چرا که آنها مسلمان را به عنوان «‌تروریست» می‌شناسند.
... اینها مردمان «بسیارنادانی » می‌باشند که با کل مظاهر تمدن مخالف بودند و هستند. اسلاف‌شان همان‌هایی‌ هستند که راجع به قایلین چرخش زمین به دور خورشید، فتوای کفر دادند.
حرکات وهابیت برای مردم حقیقت‌جو و آرمان‌خواه اصلاً قابل‌پذیرش نیست، نیروی پول و کمک استعمار، اینها را نگه داشته است تا به اسلام خیانت کنند. نتیجتاً اینکه درمقابل این هجمۀ بزرگ و خطرناک ایستادن و روبروشدن با آنها و معرفی اسلام واقعی، خدمتی بسیاربزرگ و دارای اجر فراوانی است.»
۲-۵- فتنۀ کور وهابیت
آیت‌الله صافی در جایی دیگر معتقد است:
«وهابیان نه تنها با اهل‌بیت پیامبرعلیهم‏السلام بلکه با شخص رسول‏ اللّه‌ صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله دشمنى دارند و درصدد از بین‌بردن نام و تاریخ اسلام برآمده‏ اند. یاد و نام ائمه اطهارعلیهم ‏السلام از بین‌رفتنى نیست و آن چیزى که به زودى خاموش می شود، فتنۀ وهابیت در جهان است و تنها جنایت‏ هاى آنهاست که در طول تاریخ باقى می ماند.»
۶- آیت‌الله‌العظمی وحیدخراسانی
آیت‌الله وحید معتقد است: «... جوان‌ها باید از لحاظ اعتقادی، بنیۀ دینی و روحی تقویت شوند و بدانند مسیحیت چه اباطیلی دارد، این عهدعتیق و جدیدی که سند اعتبار اینهاست، قابل‌ عمل نیست و ازنظر عقلی مردود است. ... مسیحیت که این‌طور است، وهابیت باطل‌اندرباطل است! اینها را خارجی‌ها درست کرده‌اند. آنها چون دیدند در مقابل این‌اباطیلِ تورات و انجیل در دنیا پیشرفت نمی‌کنند، با وجود این قرآن، دستورات، اخلاق و احکام، انگلیسی‌ها عبدالوهاب را درست کردند. باید جلو تبلیغات وهابیت و بهائیت گرفته شود و همان‌طوری‌که مواظبیم دزدی، پول کسی را نبرد، باید مراقب باشیم که دزد‌ها دین مردم را نبرند.»