درس بیست‌وسوم: آشنایی با اهداف تبلیغ و مراکز علمی‌ ـ‌‌ تبلیغی و رسانه‌ای وهابیت
چکیده
در این‌درس با مراکز علمی و دانشگاهی و مؤسسات مذهبی و مراکز انتشاراتی، رسانه‌ای و برخی کتابخانه‌های مهم وهابیت آشنا خواهیم شد. سپس در بخش دوم ضمن آشنایی با شیوه‌های تبلیغ، روش‌شناسی و مخاطب‌شناسی تبلیغی وهابیت، نگاهی به آثار ضدّشیعیِ آنها خواهیم انداخت و سرانجام در بخش نهایی نیز ضمن نکاتی دربارۀ راهبردها و تاکتیک‌های تبلیغی وهابیت، به موضوع رسانه خوا‌هیم‌پرداخت که خود شامل شبکه‌های تصویری و مجازی؛ اعم از شبکه‌های تلویزیونی، ماهواره‌ها و پایگاه‌های مجازی وهابیت است.
حکام وهابی آل‌سعود، همۀ امکاناتی را که از استخراج بی‌حدوحسابِ نفت بدست می‌آید، در راه تبلیغ حکومت سلطنتی و استبدادی سعودی و آیین منحرف وهابیت بهره می‌گیرند. از مهم‌ترین فعالیت‌های مراکز فرهنگی و رسانه‌ای مانند: رادیو، تلویزیون، سایت‌ها و مطبوعات، تلاش در معرفی نظام حکومتی آل‌سعود و آیین وهابیت به‌عنوان بهترین تشکیلات اداری و مذهب مورد علاقۀ مردم و هماهنگ با قرآن و سنت نبوی است. بدیهی است هرگونه تحقیق و پژوهشی که با این‌برنامه‌ها هم‌سو باشد، تهیه، تنظیم، منتشر، نگه‌داری و تبلیغ می‌شود و هرگونه تألیف و تحقیقی که موافق با مذاهب دیگر (به ویژه مذهب تشیع دوازده‌امامی) باشد، انحراف از دین اسلام و بدعت و کفر معرفی می‌شود و تماشا و بهره از آن، ممنوع است.
بخش اول. مراکز و مؤسسات علمی، همگرا و مذهبی وهابیت
بدیهی است بقای یک تفکر، بدون داشتن پایه و مبنای علمی ‌امکان‌پذیرنیست؛ ازاین‌رو وهابیت از مدت‌ها قبل به تحکیم بنیۀ علمی‌ خود با تأسیس حوزه‌های علمی، دانشگاه‌ها و مؤسسسات مختلف علمی‌و پژوهشی مبادرت ورزیده و سعی داشته است تا به عقاید خود جهت و عمق علمی ‌ببخشد. آنها جهت اشاعۀ اندیشۀ سلفی، به تربیت عالمانی جهت نشر عقاید خود و نیز تجهیز فنّ مناظره با عالمان اسلامی پرداخته‌اند.
در زیر به اهم مؤسسات و مراکز علمی وهابیت اشاره خواهیم‌کرد.
اول: مراکز علمی دانشگاهی
۱- جامعه امُّ‌القری در مکه
این‌دانشگاه در سال ۱۳۶۹‌ق ابتدا به‌صورت دانشکدۀ «الشریعه» در مکه تأسیس گردید و اکنون در شهرهای جدّه و طائف نیز شعبه دارد. این دانشگاه شامل دانشکده‌های زیر است: «کلیه الشریعه»، «مرکز البحوث العلمی»، «احیاء التراث الإسلامی»، «مرکز البحوث النفسیه والتربویه»، «مرکز ابحاث الحج»، «معهد تعلیم اللغه العربیه» و «المرکز العالمی للتعلیم الإسلامی». جامعه امُّ‌القری تاکنون کتاب‌ها و مجلات متعددی را چاپ و منتشر کرده‌است.[۱]
۲- الجامعه الإسلامیه بالمدینه المنوّره
دانشگاه اسلامی ‌مدینه منوره(جامعۀ مدینه) نیز از مهم‌ترین مراکز علمی است و از سراسر دنیا دانشجو می‌پذیرد تا عقاید وهابیت را در پوشش عقاید اسلامی ‌ترویج ‌کند. این‌دانشگاه با فرمان پادشاهی در ۱۳۸۱ق تأسیس و آغاز به فعالیت نمود. پنج دانشکدۀ زیرنظر این دانشگاه عبارتنداز: دانشکدۀ شریعت(۱۳۸۱ق)، دانشکدۀ تبلیغ و اصول‌دین(۱۳۸۶ق)، دانشکدۀ قرآن‌کریم و پژوهش‌های اسلامی(۱۳۹۴)، دانشکدۀ زبان عربی(۱۳۹۵ق) و دانشکدۀ علوم حدیث شریف و پژوهش‌های اسلامی(۱۳۹۶ق).
۳- جامعه الإمام محمدبن سعود الإسلامیه
این دانشگاه در سال ۱۳۹۴‌ق با هدف خدمت به ‌اندیشه وهابیت و گسترش و تبلیغ آن در کشورهای گوناگون تأسیس شد. دانشکده‌های مهم آن؛ عبارتنداز: کلیه اللغه العربیه، کلیه اصول‌الدین، کلیه العلوم الإجتماعیه، المعهدُالعالی للقضاء و مرکز البحوث.[۲]
۴- جامعه الملک سعود
این‌دانشگاه از سال ۱۳۹۸‌ق در زمینۀ مباحث تربیتی، اقتصادی، ادبی، اداری، بیمارستانی و سایر علوم فنی مانند زراعت و هندسه بنیان نهاده شد و آثار و تألیفات گوناگونی به زبان‌های عربی و انگیسی منتشر می‌کند.[۳]
۵- جامعه الملک عبدالعزیز
این دانشگاه نیز از سال ۱۴۰۵‌ق تأسیس شد و در مباحث اقتصادی و اداری و آداب و علوم انسانی و زمین‌شناسی، هندسه ومانندآن فعالیت می‌کند. از مهم‌ترین مراکز علمی آن، «مرکز أبحاث الإقتصاد الإسلامی» است که تاکنون ۲۰۷کتاب و ۲۰نشریۀ مهم منتشر کرده و با «سازمان کنفرانس اسلامی» نیز همکاری دارد.[۴]
دوم: مراکز همگرا
۱- رابطه العالم الاسلامی
این‌مرکز در سال ۱۳۸۱ق توسط ملک‌سعود در مکه گشایش یافت و سابقه‌ای ۴۰ساله دارد و از پرقدرت‌ترین سازمان‌های مذهبی در عربستان محسوب می‌شود.
وظایف اصلی این‌مرکز استفاده از عالمان کشورهای اسلامی درجهت اهداف وهابیت است و بدین‌منظور از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کند؛ مانند: چاپ و توزیع قرآن و کتب‌های اسلامی، آموزش زبان عربی، کمک مالی به کشورها و ادارۀ مؤسسه‌های خیریه در سراسر جهان.
زیرمجموعۀ رابطه العالم الاسلامی؛ عبارت است‌از: مجمع فقه اسلامی،[۵] شورای عالی جهانی مساجد، مؤتمر (کنفرانس) تربیت اسلامی، و جمعیت اسلامی جوانان.
این‌مرکز برای ترویج اندیشه‌های افراطی وهابیت، طی دهۀ گذشته، نزدیک به یک‌میلیاردریال صرف تجهیز و بنای مراکز اسلامی و ترویج اسلام سعودی کرده و دولت عربستان نیز مبلغ ۳۵میلیون‌ریال به سازمان‌های خیریه، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های خارج از کشور، و ۲۰میلیون‌ریال برای نشر و حفظ قرآن و ارشاد اسلامی کمک کرده است. امروزه بیش‌از یک‌هزارمسجد و صدها مرکز اسلامی در سراسر جهان زیرنظر این سازمان مشغول فعالیت‌اند.[۶]
۲- ریاسه ادارات البحوث العلمیه والافتاء والدعوه والارشاد(هیئه کبار العلماء)
در سال ۱۳۹۱‌ق برای ترویج و نهادینه‌کردن اندیشۀ وهابیت در کشور عربستان و به دستور ملک‌خالدبن عبدالعزیز، فرمانی خطاب به شیخ ابراهیم‌بن محمد آل‌الشیخ(نوادۀ شیخ محمدبن عبدالوهاب) صادر و قرار شد گروهی از علما و دانشمندان وهابی عربستان گردهم‌آیند تا به‌صورت گروهی و بدون توجه به مذاهب‌فقهی مشهور اهل‌سنت(حنبلی، شافعی، حنفی و مالکی) ضمن بحث و بررسی، فتواهای لازم برای احکام شرعی را صادر کنند و مردم نیز موظف به پیروی باشند.
در سال ۱۳۹۵‌ق و پس‌از مرگ شیخ ابراهیم، ریاست به شیخ عبدالعزیزبن عبدالله بن‌باز(آل‌‌الشیخ) واگذار شد. وی متولد ۱۳۳۰ق در شهر ریاض است و دروس دینی را نزد اساتیدی چون الشیخ محمد‌بن عبداللطیف‌بن عبدالرحمان آل‌الشیخ و الشیخ محمدبن ابراهیم آل‌الشیخ فراگرفت. او سال‌ها امور قضا، تدریس، سخنرانی و ریاست دانشگاه اسلامی در مدینه را عهده‌دار بود. وی در سال ۱۳۴۶‌ق در اثر بیماری از دو چشم نابینا شد؛ اما بااین‌حال به فعالیت علمی و سیاسی خود ادامه می‌دهد.
سوم. سایر مراکز مذهبی
مؤسسات و سازمان‌های دیگری که در عربستان، به فعالیت‌های مذهبی و خیریه می‌پردازند؛ عبارتنداز:
۱- هیئه الأمربالمعروف والنهی‌عن‌المنکر؛
۲- الجماعه الخیریه لتحفیظ القرآن‌الکریم؛
۳- مجمع الملک‌فهد لطباعه المصحف‌الشریف؛
۴- الندوه العالمیه للشباب الإسلامی؛
۵- المجلس الأعلی للشؤون الإسلامیه.
در عربستان، هرگونه فعالیت مذهبی خارج از آیین وهابیت ممنوع است و به‌شدت با آن برخورد می‌شود. البته در میان وهابیان نیز گرایش‌های مختلف تندروی افراطی(متعصب)، سنت‌گرا، معتدل و میانه‌رو وجود دارد.
وابستگی شدید سیاسی، نظامی و اقتصادی عربستان به امریکا، انگلستان، مسئلۀ فلسطین، مسایل حج و برخورد با حجاج ایرانی در ۱۴۰۷ق(۱۳۶۶ش)، جنگ ایران و عراق، مسئلۀ افغانستان، گروه «سپاه صحابه» و «طالبان»، دخالت آمریکا در عراق و اشغال نظامی ‌آن، راه‌اندازی و حمایت از گروه‌های تکفیری و تروریستی در سوریه و عراق (جبهه النصره، داعش و...)، باعث اعتراض‌ها و شورش‌های متعددی در برخی از مناطق، به‌ویژه مناطق شیعه‌نشین شده است. دولت عربستان‌سعودی در نصب مسئولان دینی، سیاسی و اقتصادی کشور دقت فراوانی دارد تا مبادا مخالفان سیاست‌های آل‌سعود میدان و فرصت فعالیت پیدا کنند.
بخش دوم. شیوه‌های تبلیغ، روش‌شناسی و مخاطب‌شناسی تبلیغی و نگاهی به آثار ضدّ شیعیِ وهابیت
حکام وهابی آل‌سعود، همۀ امکاناتی را که از استخراج بی‌حدوحسابِ نفت بدست می‌آید، در راه تبلیغ حکومت سلطنتی و استبدادی سعودی و آیین منحرف وهابیت بهره می‌گیرند. از مهم‌ترین فعالیت‌های مراکز فرهنگی و رسانه‌ای مانند: رادیو، تلویزیون و مطبوعات، تلاش در معرفی نظام حکومتی آل‌سعود و آیین وهابیت به‌عنوان بهترین تشکیلات اداری و مذهب مورد علاقۀ مردم و هماهنگ با قرآن و سنت نبوی است. هرگونه تحقیق و پژوهشی که با این‌برنامه‌ها هم‌سو باشد، تهیه، تنظیم، منتشر، نگه‌داری و تبلیغ می‌شود و هرگونه تألیف و تحقیقی که موافق با مذاهب دیگر (به ویژه مذهب تشیع دوازده‌امامی) باشد، انحراف از دین اسلام و بدعت و کفر معرفی می‌شود و مردم را از نزدیک‌شدن به آن منع می‌کنند.
۱- شیوه‌های تبلیغی وهابیت
۱٫۱٫ رویکردهای تبلیغی
وهابیت به کمک ثروت قابل‌توجه و بهره‌گیری از انواع ابزارها و روش‌های تبلیغی و باوجود همراهی‌های پیداوپنهان بنگاه‌های بزرگ تبلیغاتی نظام سلطه، هجمۀ گسترده‌ای بر اندیشه‌ و باور‌های اصیل اسلامی نموده است. آنچه خطر این‌تهدیدات را روزافزون و پُررنگ می‌کند تغییر سیاست‌ها، رویکردها و روش‌های تبلیغی وهابیت از حالتی افراط‌گرایانه و تعصب‌آلود به وضعیتی تساهل‌آمیز و همراه با اقتضای شرایط زمانی‌‌ـ‌‌مکانی و نوع مخاطب است. هرمقدار ناسزاگویی‌های گذشته، اثر معکوس بر مخاطبان می‌گذاشت، امروزه آنان دریافتند که غیرمستقیم وارد میدان شوند و با انعطاف و نرمی در کلام‌شان القای ابهام و شبهه کنند. ازاین‌منظر، می‌توان رویکرد‌های وهابیت را به سنتی و مدرن تقسیم نمود؛ اما درهم‌تنیدگیِ روش‌های قدیمی و جدید آنها مانع از آن می‌شود که در این‌متن بتوان تفکیک جدی میان آنها قایل شد.
در ادامه به برخی‌ رویکرد‌ها و سیاست‌های تبلیغی وهابیت اشاره می‌شود. شایان ذکر است که موارد پیشِ رو، حاصل استقرای نظرات و تجربیات عالمان و اندیشمندان برجستۀ شیعه از مواجهه با وهابیت است. به علت رعایت اختصار، تا بتوانیم از ذکر مصادیق رویکرد‌ها خودداری می‌کنیم؛ هرچند استنادات این‌موارد خود فرصتی جداگانه می‌طلبد.
۱٫۲٫ شیعه‌هراسی: ائتلاف و همگرایی استراتژیک و منفعت‌طلبانه با اهل‌سنت
وهابیت در ذات خود، فاقد تحمل دیدگاه‌های مخالف، حتی در میان اهل‌سنت است. تکفیر علمای برجسته‌ای از اهل‌سنت و تحریم آثار مهمی از تراث عامه، گواهی بر این‌مدعاست. این تنافر و ضدیت که در آغاز پیدایش فرقۀ وهابیت، بسیار پُررنگ دنبال می‌شد، امروزه تغییری استراتژیک و منفعت‌طلبانه و مصلحت‌جویانه یافته است. عصر ارتباطات و رسانه موجب شد، افراط‌گرایی وهابیت برجسته شود و بقای این‌جریان را به مخاطره ‌اندازد. به‌ویژه آنکه ضعف و خدشه غیرقابل پنهانِ‌ برخی اعتقادات و رویکرد‌های کلامی آنان، خطر انزوا و حذف‌شان را تقویت کرده است. ازاین‌رو، سیاست‌گذاران و طراحان این‌فرقه، در یک چرخش مصلحتی، رو بنای اقدامات خود را بگونه‌ای تنظیم کرده‌اند که حداقلِ اختلاف و تضاد را با دیدگاه‌های عامه داشته باشند. آنان در تلاشند تا با کذب، شایعه و بزرگ‌نمایی، تشیع را دشمنی مشترک، خطرناک و هول‌آفرین برای اهل‌سنت و وهابیت جلوه دهند. این شیعه‌هراسی، وهابیت را از موضع انزوا خارج ساخته و ائتلافی استراتژیک با اهل‌سنت را به‌دنبال خواهد داشت. به عنوان شاهدی بر این‌مطلب می‌توان به نام‌گذاری کتب به‌صورتی که ملهم وحدت اعتقادی وهابیت با اهل‌سنت اشاره کرد. مثلاً کتاب‌های «معتقدات اهل‌الإسلام» و یا «عقیدۀ اهل‌السنه والجماعه» در زمره منشورات وهابیت است که اشتراک اعتقادی وهابیت با اهل‌سنت را پی‌جویی می‌‌کند.
۱٫۳٫ استخراج مطالب شاذ و ضعیف، و نشر به‌عنوان نظر مشهور علمای شیعه
وهابیت با استخراج روایات شاذ و ضعیف از میان کتب شیعه و با پردازش و بزرگنمایی به‌عنوان نظری مقبول و مشهور به تخریب شیعه می‌پردازد. یکی از رویکردهای وهابیت، استناد به نظرات افراد ضعیف و یا نظرات شاذ و مخالف رأی مشهور علما و ادعای همراهی جمهور شیعه با این آرا است. به‌طورمثال می‌توان به انتساب نظریات شاذ مرحوم محدث نوری در مورد تحریف قرآن به جمهور شیعه اشاره نمود.
۱٫۴٫ عوام‌گرایی و طرح مباحث عرفی
نگاهی به نامه‌ها و خطابه‌های محمدبن عبدالوهاب نشان می‌دهد که مهم‌ترین عامل موفقیت وی در مقایسه با ابن‌تیمیه، عرفی‌گرایی و سخن‌ به زبان عامۀ مردم و ساده‌گویی بوده است. در این‌عوام‌گرایی، استدلال و برهان، جای خود را به جدل و مغالطه داده است و به جای زبان علمی از ادبیاتی عامه‌پسند برای القای مفاهیم موردنظر استفاده می‌شود. این‌رویکرد توانسته است نظر مساعد برخی از لایه‌های دارای سطح نازل‌تر آگاهی و بینش نسبت به معارف دینی از میان اهل‌سنت و شیعه را جلب نموده و یا دست‌کم شبهاتی را در ذهن آنها پدید آورد. از باب نمونه می‌توان به بحث‌های نام‌گذاری و نیز ازدواج فرزندان ائمه‌ع به نام‌های مشابه نام خلفا و نیز ازدواج فرزندان آنان با خلفا و افرادی هم‌راستای مکتب آنان اشاره کرد.
۱٫۵٫ سرمایه‌گذاری درجهت آموزش «شیوه‌های ارتباط مؤثر»
یکی از رویکرد‌های وهابیت، تمرکز و سرمایه‌‌گذاری بر فراگیری و بکارگیری شیوه‌های برقراری ارتباطی کارآمد و موثر است. جایگاه به ظاهر رفیع اصل امربمعروف ونهی‌ازمنکر در میان اعتقادات یک‌وهابی، منجر شده است که مسئولیت‌پذیری جدی در تبلیغ و دعوت دیگران به آرا و باور‌های وهابیت، به یکی از دغدغه‌های ذهنی وهابیت تبدیل شود. امروزه روشن است که سرمایه‌گذاری ویژه‌ای برای جذب زایرین غیرشیعی کشور‌های اسلامی صورت گرفته و تلاش‌ دارند خود را به‌عنوان نماد و الگوی جهان اسلام معرفی نمایند.
متأسفانه برخی زوار کشور‌های کمتر توسعه‌یافتۀ اسلامی با مشاهدۀ توسعۀ ظواهر شهریِ مکه و مدینه و در خلأ الگوی بدیل اسلامی، از باور‌ها و سلوک این‌فرقه متأثر می‌شوند و مدینۀ فاضله‌شان را جامعه‌ای ساخته بر تفکرات وهابیت می‌دانند. در کنار مراکز مهم تبلیغی هم‌چون تشکیلاتِ «جماعت تبلیغ» و «الرابطۀ الاسلامیه»، برگزاری دوره‌های تخصصی و دعوت در سطوح عالیۀ تحصیلات دینی بر کیفیت و ارتقای سطح این‌تبلیغات افزوده است.
۱٫۶٫ کاستن حساسیت‌های مخاطب با بکارگیری مبانی و مظاهر شیعی
از دیگر رویکرد‌های تبلیغی وهابیان که در سالیان اخیر شیوع بیشتری یافته، پرهیز از بیان صریح اعتقادات بدون مقدمه‌چینیِ قبلی است. وهابیت دانسته است که ابراز صریح اعتقاداتش بواسطۀ تنافر با مبانی عقلانی و آمیختگی با جمود و تعصبات جاهلی، واکنش مخاطب را در پی دارد. ازاین‌رو همچون گذشته، مکتب اهل‌بیت‌ع را تخطئه نمی‌کند و درمقابل تلاش می‌کند تا در پوشش نام‌ها و ظواهر شیعی، طلیعۀ هجوم خود را سامان داده و در ادامۀ گفتگو، آرای خود را در لفافه و با کمترین تنافر جدی با ذائقۀ مخاطب عرضه کند.
برگزیدن نام‌های شیعی برای نویسندگان، انتخاب عناوین کتاب با بهره‌گیری از اصطلاحات رایج در مکتب تشیع و... ازجمله این اقدامات است. مهم‌تر از این‌ظواهر شکلی، تلاش آنان برای نفوذ و رسوخ در باور‌های مخاطب شیعی با توجه به مبانی پذیرفته است. وهابیت تلاش می‌کند با عنایت به اهمیت جایگاه اهل‌بیت‌علیهم‌السلام در گفتمان شیعه، خود را محب و پیروی راستین ایشالن نشان دهد و وانمود ‌کند که میان شخصیت حقیقی ائمه با آنچه در طول تاریخ تشیع از آنان تصویر شده است، تفاوت‌های ماهوی وجود دارد!
ازاین‌رو با تکریم جایگاه غیرقابل‌انکار و مکانت علمی، اخلاقی و دینی ائمۀ‌اطهارعلیهم‌السلام به‌ویژه امیرالمؤمنین، امام‌باقر و امام صادق(‌علیهم‌السلام) به مخاطب القا می‌کنند که ایشان معاضد و یاری‌گر مکتب خلفا بوده و نه تنها با آنها خصومتی نداشته‌؛ بلکه محب و دوستدار تمامی صحابه و خلفای راشدین بوده‌اند.
نگارش کتبی هم‌چون: حقیقت توحید از دیدگاه ائمه، اهل‌بیت از خود دفاع می‌کنند و... در همین‌راستا قابل‌تفسیر است. برخورد گزینشی با منابع و کتب شیعی و تقطیع منفعت‌طلبانۀ بخش‌هایی از آن و درنتیجه استناددادن مطالب خلاف واقع به معصومین‌علیهم‌السلام و علمای نامدار شیعه، از دیگر اقدامات وهابیون برای کاستن از حساسیت مخاطبان است.
۱٫۷٫ سرمایه‌گذاری بر فعالیت‌های خدماتی و خیریه‌ای
وهابیت با کپی‌برداری از اقدامات خیریه‌ای و خدماتی مسیحیت تبشیری در سراسر دنیا که می‌توان آن‌را در زمرۀ مهم‌ترین عوامل گسترش مسیحیت نیز در اقصی‌‌نقاط جهان به‌ویژه مناطق محروم دانست، به ایجاد مؤسسات خدماتی اهتمام جدی کرده است. تأسیس بیمارستان‌های مجهز، مراکز رسیدگی به امور ایتام و محرومین، ایجاد مدارس و... در شمار اهداف تبلیغی خاص است. خدمات رایگان یا کم‌هزینۀ این‌مراکز به محرومین و درماندگان، وهابیت را به‌عنوان یک‌نجات‌بخش و رهاننده از رنج‌ها در اذهان نیازمندان جلوه‌گر می‌سازد! اعطای کمک‌های مالی به خانواده‌های کم‌بضاعت و یا پرداخت مبالغی در قبال تغییر آیین و پذیرش باور‌های وهابیت، از دیگر اقدامات این‌فرقه است.
۱٫۸٫ دعوت چهره‌به‌چهره
انتقال احساسات و عواطف و برقراری ارتباطی پویا در دیدارهای حضوری، از نتایج رویکرد تبلیغ چهره‌به‌چهره است. ازاین‌رو مبلغان وهابیت با کمترین امکانات و معمولاً با حداقل تجهیزات به نقاط مختلف سفر می‌کنند و موظف هستند با رفتن سراغ افراد و زدن درب منازل، از طریق موعظه و دعوت، عقاید وهابیت را تبلیغ کنند.
۱٫۹٫ تناسب رویکرد‌های تبلیغی با اقتضائات مخاطب و شرایط بومی
در سالیان اخیر مشاهده می‌شود که رویکرد جزم‌اندیشانه و جمود فکری وهابیت در شکل ظاهری نسبت به گذشته کم‌رنگ شده و سعی دارد با این ترفند، بیش‌ازپیش خود را با نیاز‌های مخاطب هماهنگ سازند. آنان در پی آنند که با احصای شرایط و مشکلات موجود در هرجامعه و آنچه که بخشی از مردم با آن مخالف بوده و درمقابل آن موضع دارند، سطوحی از مردم را بوسیلۀ همنوایی با نظرات‌شان، با خود همراه کنند. تعبیر امیرالمؤمنین‌ع که خطاب به خوارج از عبارت «کلمۀ الحق یراد به الباطل» استفاده نمود، امروزه درخصوص برخی شعار‌های وهابیت کاملاً منطبق است.
به‌عنوان شاهدی بر این‌مطلب، می‌توان به حجم انبوهی مطالبی که در ردّ خرافه‌گرایی ازسوی وهابیون در مناطق جنوبی کشورمان بیان می‌شود اشاره کرد. متأسفانه رواج استناد به خواب‌های غیرصادق و وجود برخی اعتقادات خرافی در مناطق محروم جنوبی کشورمان، این‌فرصت را به وهابیت داده است که با ژستی منطق‌گرایانه، خود را مخالف خرافه‌گرایی جلوه دهند.
۱٫۱۰٫  سایر رویکردها 
۱٫۱۰٫۱٫  استفاده از ارهاب و ایجاد ترس به‌منظور تحمیل عقاید خود؛
۱٫۱۰٫۲٫  از میان‌بردن منابع دینی و فرهنگی سایر فرق و ادیان معارض با وهابیت؛
۱٫۱۰٫۳٫  حضور در مجامع بین‌المللی؛
۱٫۱۰٫۴٫  تلاش برای آموزش زبان‌های خارجی به مبلغان خود؛
۱٫۱۰٫۵٫  ایجاد جبهۀ هماهنگ در عرصه دینی و سیاسی؛
۱٫۱۰٫۶٫  ارایۀ تلخیصی و موجز مطالب تبلیغی؛
۱٫۱۰٫۷٫  سیاه‌نمایی و افترا و انتساب اکاذیب به تشیع؛
۱٫۱۰٫۸٫  نشان‌دادن عملگرایی خود و تلفیق آموزه‌های دینی با رفتار عملی؛
۱٫۱۰٫۹٫  حمایت از احزاب سیاسی دیگر کشورها؛
۱٫۱۰٫۱۰٫   ایجاد جاذبه بواسطۀ طرح شعار‌های دلفریب و زیبا.[۷]
۲- روش‌شناسی تبلیغی
از دورۀ سوم حکومت آل‌سعود تاکنون، شاهد استفاده از روش‌ها و تکنولوژی‌های تبلیغی جدید از سوی وهابیت و دست‌برداشتن از انحصار در روش‌های قدیمی هستیم. گرچه تمییز روش‌های تبلیغ وهابیت از رویکرد‌ها و سیاست‌های تبلیغی آنان دشوار است؛ اما در این‌بخش، آنچه بیشتر ناظر به تکنیک‌های روشی آنان در انجام تبلیغات خود است، موردتوجه قرار می‌گیرد:
۲٫۱٫ استفاده هم‌زمان از ابزارهای متفاوت تبلیغی
در بخش شناسنامه یا در پایان بیشتر کتب تبلیغی وهابیت، مشاهده می‌شود که آدرس سایت‌های مهم تبلیغی آنان ذکر شده است. بدین‌طریق تلاش می‌کنند تا با تنوع ابزارها، ذایقه‌های مختلف را تحت‌پوشش خود قراردهند.
علاوه بر تبلیغ چهره‌به‌چهره، پخش گستردۀ مکتوبات و حضور جدی در فضای سایبری و شبکه‌های ماهواره‌ای نیز از ابزارهای مهم تبلیغاتی آنها است؛ به‌طوری‌که از ۱۸۰۰شبکۀ ماهواره‌ای فعال در منطقه، حدود ۳۰۰شبکه به مقابله با فرهنگ اهل‌بیت‌علیهم‌السلام می‌پردازند. براین‌اساس است که در جریان اهانت یک روحانی شیعه با عایشه در لندن، مدت‌ها ۱۹شبکه ماهواره‌ای به‌صورت همزمان و مداوم به پخش برنامۀ محکومیت این‌اقدام پرداختند!
۲٫۲٫ ایجاد راه‌های دسترسی آسان مخاطب به محصولات تبلیغی از جمله اقدامات سیاست‌گذاران تبلیغی وهابیت، راه‌اندازی سایت‌ها و دراختیارگذاردن آدرس‌های ایمیلی جهت ارسال درخواست مخاطبان
برای دریافت رایگان کتب تبلیغی است. متقاضی می‌تواند با ثبت درخواست خود و یا ارسال ایمیل، کتب را در محل دریافت نماید. شایان ذکر است که فقط در ایام حج سال ۱۳۸۱، ده‌میلیون‌و‌۶۸۵هزارجلد کتاب به بیست‌زبان زندۀ دنیا توسط دولت سعودی در میان زایرین مکه توزیع شده بود.
۲٫۳٫ نمادجلوه‌دادن و استفاده از عنوان‌های عام اسلامی بجای تصریح به وهابی‌بودن
در کتب، سایت‌ها و سایر محصولات تبلیغی وهابیت مشاهده می‌شود که عناوین آن عام بوده و صرفاً اسلامی‌بودن آن‌محصول را نشان دهد. بدین‌طریق خود را تابلو و نماد اسلام معرفی کرده و فاصله معنا‌دار خود را با فضای کلی حاکم بر کلیت مذاهب اسلامی را کتمان و مخفی نگه می‌دارند. ضمن آنکه این‌کار به آنان امکان می‌دهد برای مخاطب کم‌تر مطلع و نا آگاه، بدون اینکه وی مطلع باشد تغذیه‌ای فراهم شود که ناخودآگاه نظام فکری وهابیت را در ذهن او نهادینه می‌کند.
۲٫۴٫  پایان‌دادن آثار خود با ژستی حق‌به‌جانب و همراه با طرح پرسش‌هایی از مخاطب
مشاهده پایان بیشتر کتب تبلیغی وهابیت، نشان می‌دهد آنان به‌منظور پیروز و موفق‌نشان‌دادنِ خود در اقناع مخاطب، ژستی حق‌به‌جانب و تفوق یافته می‌گیرند و با طرح پرسش‌هایی از مخاطب می‌خواهند، ابتدا به باور‌های خود بازگردد و تفکر بیشتری کند و سپس به صحت این‌مطالب اذعان نماید. این‌فرایند با تکرار این‌مطلب همراه است که تعصب، زیان‌بخش است و باید کنار گذاشته شود و اگر فرد غیرمتعصبانه برخورد کند، اذعان خواهدنمود که این‌‌عقاید وهابیت عین حقیقت خواهدبود!
۲٫۵٫ احیا و ترویج آثار و عقاید علمای موهوم شیعه
برخی افراد معلوم‌الحال که تحصیلات و بعضاً آثاری درخصوص تشیع دارند، از سوی وهابیت به‌عنوان علمای برجستۀ شیعه معرفی شده و آثار و مکتوبات آنها جمع‌آوری، بازتولید و مجدداً منتشر می‌شود. وهابیت برای برجسته‌سازی این‌افراد، برای آنان فضیلت‌ درست می‌کند و سرانجام، انحرافات و ضعف‌های عقیدتی آن‌عالِم به‌عنوان تجدیدنظر یک بزرگ در عقاید گذشته‌اش قلمداد و تمایل به باور‌های راستین وهابیت توصیف می‌شود. به‌طورنمونه آنان دکتر موسی موسوی(نوۀ مرحوم سید ابوالحسن اصفهانی) را به‌عنوان اندیشمند شیعی معرفی نموده و همان‌گونه که حضرت آیت‌الله سبحانی در مقدمه کتاب «شیعه پاسخ می‌هد» اشاره می‌کند، کتاب وی تحت عنوان «الشیعۀ والتصحیح» تنها در یک‌سال با تیراژ ده‌میلیون نسخه توزیع شده است! حال‌آنکه در سوابق این‌فرد بویژه در زمان محمدرضا پهلوی، شراب‌خواری، زناکاری، رفتن به کاباره‌ها، نزدیکی با ستاره‌های سینمایی، اختلاس و کلاهبرداری و... با جستجو در روزنامه‌های وقت، دیده می‌شود. جالب آنکه حتی علت مرگ وی در عربستان، زیاده‌روی در شُرب‌خمر عنوان شده است!
مورد بعدی، سید ابوالفضل برقعی است که از او به‌عنوان آیت‌الله و از علمای مطرح شیعه! نام برده می‌شود و در شبکه نور، سخنرانی‌ می‌کند. وی در زمان آیت‌الله بروجردی به تدریس رسائل و مکاسب در قم اشتغال داشته و به‌سبب حرف‌های بی‌اساس و توهین‌آمیزش، مردم قم وی را از شهر بیرون کرده‌اند. او سپس از تهران نیز اخراج شد. البته استاد حسینی‌قزوینی به نقل از یکی از دوستان نزدیک وی به نام حسینی‌ورجانی نقل می‌کند‌ که وی در آخر عمر از اعمال گذشته‌اش توبه کرده و در وصیت‌نامه‌اش با اذعان به اشتباهات، معتقد به مکتب امامیه شده است.
از سوی دیگر از ۷۰ اثر وی، حدود ۳۰ کتاب به نفع تشیع نگاشته شده که وهابیان هیچ اشاره‌ای به آن نمی‌کنند.
۲٫۶٫ استفاده از اسامی شیعی در عناوین کتب و نویسندگان
این اقدام به مخاطب چنین القا می‌کند که این‌کتاب از سوی فردی شیعه نگاشته شده است که دغدغۀ اصلاح برخی انحرافات بوجودآمده در تشیع را دارد.
۲٫۷٫ استفاده از برخی نمادهای تشیع
برای نمونه در آثار آنان مشاهده می‌شود که باتوجه به نامأنوس‌بودن استفاده از «رضی‌الله‌عنه» در تجلیل از اولیا و ائمۀ دینی در میان شیعیان، آنان برخلاف روش مرسوم خود، از «علیه‌السلام» بهره می‌گیرند. این‌کار به آنان کمک می‌کند تا ضمن حساسیت‌زدایی، فضایی فراهم آورند که مخاطب با متن ارایه‌شده، احساس غربت و نامأنوسی نکند.
۲٫۸٫ سرمایه‌گذاری بر روش مناظره
آنان ضمن آشناسازیِ مبلغان خود با روش‌های مناظره، تلاش می‌کنند از فرصت سرمایه‌گذاری کم‌تر حریفان خود بر روی آگاهی از تکینک‌ها و روش‌های موفقیت در مناظره، سوء استفاده کرده و به کمک‌ این‌تسلط خود بر فنون مناظره، ضعف‌های محتوایی خود را پوشانده و چهره‌ای پیروز از خود ترسیم نمایند. در کنار مناظره، سخنرانی نیز در زمرۀ قالب‌های مهم وهابیت برای بیان عقاید است. تعداد قابل‌توجه مناظرات صوری در شبکه‌های ماهواره‌ای وابسته به وهابیت، نشان از اهمیت این‌شیوه است.
۲٫۹٫ استخراج گزینشی و جهت‌دار فتاوای مراجع شیعه
بی‌شک فقه شیعه به‌عنوان یک‌نظام فکری، دارای روشمندیِ خاصی بوده و اصول هماهنگ و منسجمی را عرضه می‌کند. ازجمله رفتار‌های غیرمنطقی وهابیت، استخراج برخی فتاوا بدون ارایۀ توضیح درمورد فضای حاکم بر آن‌حوزه از فقه و تنقیح ادله و تبیین جزئیات و جوانب آن است. تقطیع برخی فتاوا و ارایۀ بخشی از آن‌ و رهاکردنِ بخش‌های دیگر، از دیگر اقدامات آنان در این‌زمنیه است.پ
۲٫۱۰٫ حذف موارد مخالف مدعیات خود از کتب اهل‌سنت
در سالیان اخیر مشاهده می‌شود که یک جریان هدفمند، به حذف تعمدی برخی روایات، فتاوا و نظرات علمای اهل‌سنت که مخالف نظرات وهابیت است می‌پردازد! همچنین مقایسۀ میان برخی نسخ قدیمی و جدید از تُراث آنان، نشان می‌دهد که علاوه‌بر حذف موارد مخالف عقایدشان به بهانۀ تلخیص کتب، بخش‌هایی که به مخالفین وهابیت امکان می‌هد به نقد آرای آنان بپردازند، ارایه نشده و در زمرۀ مباحث تلخیص‌شده قرارگرفته ‌است. در مواردی نیز قسمت‌های غیرمطلوب برای آنان با گذاردن چندنقطه به نشانۀ «و غیره» تقطیع شده است.
۲٫۱۱٫ نگارش کتب به نام علمای شیعه
در این‌کتب، دروغ‌ها و افتراهایی مطرح می‌شود و به‌منظورآنکه این‌عقاید به شیعیان نسبت داده شود، از اسم علمای نامدار شیعه به‌عنوان نویسندۀ این‌کتب استفاده می‌شود.
این اقدام تا بدانجا پیش رفت که آثاری را به نام علمای برجسته شیعی همچون علامه عسگری و آیت‌الله سبحانی منتشر نمودند. آیت‌الله سبحانی در نامۀ خود به دکتر قرضاوی به این‌مطلب اشاره کرده است:
آیا اطلاع دارید که در عربستان‌سعودی و امارات، روزی نمی‌گذرد مگر اینکه رساله‌ای یا کتابی مقاله‌ای و... در نقد شیعه و به نام علمای شیعه چاپ و منتشر می‌کنند! حتی کتابی به نام این‌جانب و کتابی به نام مرحوم علامه عسگری چاپ و منتشر شده است و در آن هر دوی ما را مبلغ وهابیت و منتقد شیعه معرفی کرده‌اند!
۲٫۱۲٫  مخاطب‌قراردادنِ افراد و طبقات مختلف با شیوۀ نامه‌نگاری
نگارش ده‌ها نامه توسط محمدبن عبدالوهاب و بیان اعتقادات و موعظه‌ها و تذکرات خود در ‌قالب نامه، نشان می‌دهد که علاوه‌بر استفاده از هر امکانی برای بیان نظرات، مخاطبین متنوعی را برای این‌نامه‌ها درنظر می‌گرفته است. بررسی شیوۀ نگارش محتوا و نیز مخاطبین نامه‌ها می‌تواند در آشنایی با شیوه‌های تبلیغ بنیان‌گذار وهابیت موثر باشد.
۲٫۱۳٫ بهره‌گیری از ظرفیت‌های حج
مؤسسات بسیاری همچون «مجلس الشوی للدعوۀ والارشاد»، «مجلس الاعلی والشئون الاسلامیه»، «رئاسه شئون الحرم المکی والحرم المدنی»، «الجماعۀ الخیریۀ لتحفیظ القرآن‌الکریم» و... زیرنظر وزارت حج عربستان، در خدمت تبلیغ وهابیت بویژه در موسوم حج است. وهابیت بیش‌از هرچیز، به امتیاز تولی‌گری حج می‌بالد. بویژه آنکه اغلب مسلمانان خارج از منطقه، عربستان را جلوه‌گاه واقعی اسلام و وهابیان را به‌عنوان پرده‌داران خانۀ کعبه، در جایگاه والایی می‌شمرند.
به‌طورمثال «مکتب الوکلاء» که متصدی راهنمایی مدیران کاروان‌ها است، رأساً چوانان مرکزی برای توزیع اقلام تبلیغی وهابیت عمل می‌کند. در اتوبوس‌های مربوط به حمل‌ونقلِ زوار نیز، با پخش تلاوت‌هایی از قرآن‌کریم، به‌طور غیرمستقیم، همراهی دایمی وهابیت با قرآن به زایر القا می‌شود.
۲٫۱۴٫  اتخاذ رویکرد تهاجمی از طریق القای شبهات
ازآنجا که همیشه طرح یک شبهه، آسان‌تر از پاسخ به آن است، ازاین‌رو رقیب، در تبلیغات خود،‌ از آن بهره بسیار می‌برد. براین‌اساس در شهر قطیف و احساء، با کامیون به توزیع کتب ضدّشیعی در سطح شهر اقدام می‌کنند و حتی در کویت بیش‌از صدهزارنسخه از کتاب «اهل‌بیت از خود دفاع می‌کنند» توزیع کرده بودند.[۸]
۳- مخاطب‌شناسیِ تبلیغی وهابیت
گرچه وهابیت نهادهایی را برای سامان‌دهیِ امور تبلیغی و ترویجی در میان اقشار و گروه‌های اجتماعی، سامان داده است؛ اما به شهادت آمار‌ها، نمی‌توان این‌فرقه را در مخاطب‌‌گیری از تمام اقشار، موفق دانست. تعریف ابزارهای وسیع رسانه‌ای برای جریان‌سازی اجتماعی و ترویج منشورات فراوانی با تیراژ‌های قابل‌توجه جهت تأثیرگذاری بر اندیشه‌های اقشار عموماً عامی اجتماع، در کار تأسیس و تقویت دانشگاه‌ها و مراکز عالی تخصصی جهت آقایان و خانم‌ها، گواهی بر برنامه‌ریزی این‌فرقه بر روی گره‌های مختلف اجتماعی است. این اقشارِ هدف، چه در داخل جوامع آنان و برای تقویت باور‌ها و اعتماد عمومی آنها به صحت و کارآمدی وهابیت، تحت این‌تبلیغات قرار گرفته و چه در سایر فرق و ملل، مخاطب دعوت وهابیان هستند.
به‌طورمثال، اگر در گذشته دیدگاه‌های سخت‌گیرانه و متعصبانۀ‌ وهابیت، مانع از درنظرگرفته‌شدنِ زنان عربستان به‌عنوان مخاطب فعالیت‌های دینی و مذهبی بود، امروزه نهاد‌های علمی و فرهنگی متعددی ویژۀ بانوان تشکیل شده است. این‌نهادها و مراکز، ظرفیت زنان به‌عنوان نیمی از اجتماع و پرورش‌دهندۀ نسل آینده را در خدمت اشاعۀ آرای وهابیت گرفته‌اند و در نهادینه‌سازی اندیشه‌های این‌فرقه در خانواده‌ها توفیقاتی کسب نموده‌اند.
کودکان و نوجوانان نیز به‌صورت ویژه تحت آموزش‌های اعتقادی قرار داشته و انبوه خردسالان و نوجوانان که در حلقه‌های تربیتی در مسجدُالنبی و مسجدُالحرام گرد آمده و با حضور مربی، آموزش‌های قرآنی، حدیثی و اعتقادی می‌بینند، نشان از سرمایه‌گذاری و عزم وهابیت بر تربیت از سنین پایه است. نگاهی به محتوای کتب جیبی «متون طالب العلم» ـ‌که به‌عنوان متن آموزشی در اختیار کودکان قرارگرفته و پس‌از حفظ احادیث آن با دریافت هدایایی موردتشویق قرارمی‌گیرند‌ـ‌، نشان‌گر آن است که مفاهیم موردتأکید وهابیت چگونه از همان سنین ابتدایی، در ذهن و روان کودکان جای می‌گیرد. مشاهدات از نحوۀ رفتار و سلوک اعتقادی این‌نونهالان و نوجوانان و پرسشگری از آموخته‌های آنان، هر ناظری را به این اعتراف وامی‌دارد که بیش‌از هرچیز، آنان تعصب، جمود و احترازداشتن از گفتگو و شنیدن سخن و منطق دیگران را آموخته‌اند.
اطلاق عنوان «وزارهُ التربیه والتعلیم» به وزارت آموزش و پرورش عربستان، نیز حاکی از اهتمام وهابیت به تربیت و مقدم‌دانستنِ آن بر تعلیم است. در فضای بیرون از قلمروی حکومت وهابیان در عربستان‌سعودی، مروری بر بیشتر منشورات و تولیدات رسانه‌ای وهابیت و انبوه استدلال‌های عرفی و عوامانۀ این‌آثار، بیانگر آن است که سرمایه‌گذاری ویژه‌ای از سوی این‌فرقه بر روی طبقه عمومی و عوام اجتماع صورت پذیرفته است.
تظاهر به عمل‌گرایی به آموزه‌های شریعت اسلامی و تلفیق قول و عمل، به آنان امکان داده است خود را نماینده‌ای از امت حقیقی رسول‌الله(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) جلوه دهند و از همین‌موضع، مردم عامی را مخاطب تبلیغات خود قرار دهند. استدلالات جدلی و مغالطات فراوان و تناسب مداخل و مناهج بحث با علایق و ادبیات رایج در میان عوام اجتماع، موجب شده که پس از ناکامی‌ از همراه‌سازیِ اقشار فرهیختۀ جوامع شیعی و سنی، به سمت مخاطبانی از گروه‌های عامی و کمترتحصیل‌کردۀ کشور‌های دیگر بروند. گرچه مخاطب عام شیعی چندان به این‌دعوت‌ها و تبلیغ‌ها پاسخ مثبتی نداده است؛ اما اقشار عامی اهل‌سنت به‌ویژه در نقاط محروم و دورافتاده، از این‌هجمه‌ها در امان نبوده‌اند.
از دیگرسوی، در سطح بینُ‌المللی و ورای مرز‌های حکومت‌ سعودی، بشر تشنۀ معارف آسمانی و و وحیانی که از نسخه‌های بشری خسته شده و پوچی و سردرگمی از زندگی فارغ از معنویت، وی را آزار داده است، رویکرد جدی به آموزه‌های حیات‌بخش اسلامی پیداکرده ‌است. اینجاست که درآمد هنگفت حاصل از نفت و دراختیارداشتن مراکز قدرت‌مند تبلیغی، به وهابیت این‌امکان را داده است که با ساخت مساجد و مراکز اسلامی و از طریق اعزام مبلغ، نگاه‌های تشنۀ اندیشه‌های اسلامی را به‌سمت‌وسوی خود منحرف کند.
این‌اهتمام به گسترش اندیشه‌های وهابیت در دورترین نقاط عالَم، و ضعف‌ گروه‌های رقیب و در رقابت تجهیزاتی و مالی، در کنار لبخند رضایت‌آمیز نظام سلطه به نمایش چهرۀ وهابی و سلفی از اسلام، به وهابیان امکان داده است در کشور‌های مختلفی بتوانند نیرو‌هایی را از میان علاقه‌مندان و گرایش یافتگان به اسلام برای خود فراهم آورند.
۴- نگاهی به آثار ضدّ شیعیِ وهابیت
بخش مهمی از کتاب‌های منتشرشده به زبان‌های عربی، انگلیسی، فارسی و اردو،  غیراز کتب قدیمیِ پیشوایان سلفی‌گری چون ابن‌تیمیه، ابن‌قیم، ابن‌کثیر و محمدبن عبدالوهاب، اختصاص به ردّ عقاید مذهب شیعه و دشمنی و ضدیت با آن، به ویژه پس‌از انقلاب اسلامی ایران دارد که ناشران با دستور حاکمان وهابی با جدیت بسیار، آنها را نشر و در داخل عربستان و خارج آن بیشتر به‌صورت اهدایی، توزیع می‌کنند.[۹]
یکی از مسایل مهمی که در بیشتر این‌آثار به چشم می‌خورد، حق انحصاری تفسیر اسلام و سنت نبوی‌ص به مرکز وحی(حرمین شریفین) و دانشمندان وهابی است؛ به‌طوری‌که هرگونه عقیده و فکری را که خارج از محیط حرمین در سراسر جهان مطرح شود، باطل می‌دانند!؟
محتوای بیشتر آثار انتشاریافته، غیر از ضدیت با عقاید تشیع و ایران اسلامی، دربارۀ جنبش و دعوت سلفی‌گری و وهابی‌گری مطابق با آثار ابن‌تیمیه، محمدبن عبدالوهاب و مبارزه با هرگونه نوآوری و مخالفت با افکار پیشوایان سلفی است. برای نمونه می‌توان به انتشار کتابی با عنوان «حوارٌ ‌هادی مع محمد الغزالی، وقفات مع کتاب السنّه النبویه» چاپ دارُالوطن، الریاض، تألیف «سلمان‌بن فهد العوده» اشاره کرد که درمخالفت با افکار نویسندۀ پرآوازۀ معاصر مصری یعنی الشیخ محمد الغزالی است. شیخ غزالی، نویسنده‌ای است که به بحث‌های عقلی و علمی پرداخته و طرفدار نوآوریِ فرهنگی در جهان امروز، و دفاع از انقلاب اسلامی ایران و افکار و اندیشه‌های امام خمینی‌قدس‌سره و مخالف وهابیت است.[۱۰]
در زیر به برخی از اهم آثار ضدّشیعی اشاره خواهیم کرد.
۴٫۱٫   اصول مذهب الشیعۀ الامامیۀ الاثنی‌عشریه (اثر دکتر ناصر غفاری، بی‌تا)
این‌کتاب در زمرۀ آخرین دستاوردها و یافته‌های وهابیت در مطالعات ضدّشیعی است و مرجعی برای شبهات علیه تشیع است.
۴٫۲٫   خویشاوندی اهل‌بیت و صحابه (اثر ابراهیم اسماعیلی، ترجمه: اسحاق دبیری، بی‌تا)
۴٫۳٫   بل ظللت؛ کشف اباطیل التیجانی فی کتابه (اثر خالد العسقلانی، بی‌تا)
این‌نوشتار در واکنش به کتاب ارزشمند «ثم اهتدیت» اثر مستبصر شیعی جناب تیجانی نگاشته شده است و تلاش می‌کند به رد استدلالات ‌این‌کتاب بپردازد.
۴٫۴٫   عقیده اهل‌سنت و جماعت (اثر محمدبن صالح العثیمین، ترجمه: اسحاق دبیری، ۱۴۲۵ق)
در این‌اثر که بازتاب دیدگاه‌های وهابیت است و از سوی وزارت اوقاف عربستان سعودی و به نام «اعتقادات اهل‌سنت» منتشر شده، به‌وضوح نشان‌دهندۀ سیاست وهابیان در تظاهر به هم‌رأیی با اهل‌سنت است. در بخشی از این‌کتاب به‌صراحت از منزلت دون‌ترِ علی‌ع نسبت به خلفای سه‌گانه یاد شده و هریک از آنان را به ترتیب دارای افضلیت نسبت به خلیفۀ بعدی توصیف کرده است.
۴٫۵٫ حصنُ‌التوحید(پناهگاه توحید) (اثر عبدالرحمن السعدی، عبدالعزیز بن‌باز، محمد صالح العثیمین، عبدالله‌بن عبدالرحمن الجبرین، ناصرعبدالکریم العقل، ترجمه: اسحاق دبیری، ۱۳۸۴)
این‌کتاب ازجمله مکتوبات در قطع جیبی است که به بهانۀ بحث از توحید، مستقیماً به هجمه علیه عقاید شیعی ازجمله بدعت‌بودنِ گرامیداشت نیمه‌شعبان پرداخته و در شمار کتب توزیعی میان حجاج ایرانی بوده است.
۴٫۶٫   معتقدات اهل‌اسلام (اثر اسحاق دبیری، ۱۳۸۶)
این‌کتاب که منتخبی از کتاب «العشر الاخیر» است، تلاش دارد وهابیت را مترادف با اهل‌اسلام گرفته و شیعه را بدعت‌گذار معرفی کرده است. این‌کتاب نیز میان زایران ایرانی توزیع رایگان می‌شود.
۴٫۷٫   وحدت و شفقت صحابه و اهل‌بیت با یکدیگر (اثر شیخ صالح درویش، ترجمه: عبدالله حیدری، ۱۳۸۲)
این‌کتاب جیبی نیز که به‌صورت گسترده میان زوار ایرانی توزیع می‌گردد، در پی نفی اختلاف میان مکتب اهل‌بیت‌ع و خلفا است.
۴٫۸٫   سؤالاتی که باعث هدایت جوانان شد (اثر سلیمان‌بن صالح خراشی، ترجمه: اسحاق دبیری، ۱۳۸۶)
این‌اثر که ترجمۀ «اسئلۀ قادت شباب الشیعۀ الی الحق» است، در زمرۀ دیگر آثار توزیعی رایگان میان زوار ایرانی است.
۴٫۹٫   اهل‌بیت از خود دفاع می‌کنند (اثر دکتر حسین موسوی، ترجمه: جواد منتظری، ۱۳۸۶)
این‌کتاب از مهم‌ترین کتب تبلیغی وهابیت است و در سالیان اخیر با ویرایشی روان‌تر در تیراژی بسیاربالا در کشور‌های مختلف ازجمله کویت توزیع شده است. اهمیت کتاب در این است که نویسنده به دروغ از بزرگان تشیع و از شاگردان آیت‌الله خویی و شهید صدر معرفی شده است.
۴٫۱۰٫  عشرۀ مبشره (اثر فریدون اسلام‌نیا)
این‌کتاب دربارۀ اقدامات سلفیه در حجیت‌بخشی مفرط به صحابه و تطهیر تمامی آنان است، و تأکید بر ورود همۀ آنان به بهشت، و برفضیلت‌سازی برای خلفای سه‌گانه و هم‌رتبگی با حضرت علی‌ع دارد.
۴٫۱۱٫  خمس از دیدگاه قرآن و اهل‌بیت (اثر علاء‌الدین موسوی، ترجمه: اسحاق دبیری، بی‌تا)
۴٫۱۲٫  علی، حسین و یزید از دیدگاه اهل‌سنت (اثر اقبال آچاک، بی‌تا)
۴٫۱۳٫  توسل جائز و غیرجائز (اثر عبدالعزیزبن عبدالله الجهینی، ترجمه اسحاق دبیری، بی‌تا)
در این‌اثر با تقسیم‌بندی توسل به انواع جایز و غیرجایز، نحوۀ توسل شیعه به اهل‌بیت‌ع، بدعت‌آمیز و از انواع غیرجایز توصیف شده است.
۴٫۱۴٫  وجاءوا یرکضون؛ مهلاً یا دعاۀ الضلاله (اثر ابی‌بکر جابر الجزایری، بی‌تا)
این‌اثر به‌شدت به کیان تشیع حمله نموده است و با تعابیری تُند نسبت به شیعه سخن می‌گوید.
۴٫۱۵٫  نگرشی نو به تاریخ صدر اسلام (اثر عثمان خمیس، ترجمه: اسحاق دبیری، بی‌تا)
این‌کتاب به‌عنوان متن درسی در برخی مدارس وهابیت تدریس می‌شود و به تحریف وقایع صدر اسلام به نفع آرای وهابیت می‌پردازد.
۴٫۱۶٫  عجیب‌ترین دروغ تاریخ (اثر عثمان خمیس، ترجمه: اسحاق دبیری، بی‌تا)
کتاب در پی القای موهوم‌بودنِ اندیشۀ مهدویت شیعه است و در تولد امام دوازدهم خدشه کرده است.
۴٫۱۷٫  آیۀ تطهیر و ارتباط آن با عصمت (اثر طه حامد الدلیمی، ترجمه: اسحاق دبیری، ۱۳۸۶)
این‌کتاب ضمن نفی عصمت ائمه‌ع در تلاش است تا آیۀ تطهیر را در پی بیان عظمت والای همسران پیامبر‌ص نشان دهد.
۴٫۱۸٫  حقیقت توحید از دیدگاه ائمه (اثر محمد سالم الخضر، ترجمه: اسحاق دبیری، ۱۳۸۷)
بحث توسل و متهم‌کردن تشیع به شرک و بدعت، از محورهای اصلی کتاب است. این‌نوشتار نیز در تیراژی وسیع میان زوار ایرانی توزیع می‌گردد.
۴٫۱۹٫  گفت‌وگویی آرام و دوستانه (اثر علی دسیمانی، ترجمه اسحاق دبیری، بی‌تا)
طرح شبهاتی کلامی ‌به اعتقادات شیعه در قالب گفت‌وگویی تصنعی، موضوع کتاب است.
۴٫۲۰٫  هذا هو الإسلام (اثر احمدبن عثمان المزید، بی‌تا)این‌اثر که به بیش‌از ۲۰زبان زنده دنیا ترجمه شده در موضوع شبهات کلامی علیه شیعه است.
۴٫۲۱٫  رسالۀ فی التوحید؛ عقیدۀ اهل‌السنه والجماعه (اثر عبدالله‌بن محمدبن راحم، بی‌تا)
۴٫۲۲٫  تضاد مفاتیح‌الجنان با قرآن (اثر برقعی‌قمی، بی‌تا)پ
این‌کتاب با وانمودکردن شیعی‌بودنِ نویسنده، در پی اثبات ادعاهای خود با بهره‌گیری از منابع شیعی است.
۴٫۲۳٫  بهترین انسانها بعداز پیامبران (اثر اسحاق دبیری، بی‌تا)
۴٫۲۴٫  چگونه هدایت یافتم(چرا سنی شدم) (اثر مرتضی رادمهر، بی‌تا)
۴٫۲۵٫  معاد را بهتر بشناسیم (اثر ایوب گنجی، بی‌تا)
این‌کتاب در راستای سیاست تطهیر صحابه و اتقان‌بخشی به دیدگاه‌های سلفی است و درعرض دوسال هفت‌مرتبه چاپ شده است.[۱۱]
بخش سوم. رسانه‌های وهابیت
مقدمه: راهبردها و تاکتیک‌ها[۱۲]
۱- راهبردهای تبلیغ رسانه‌ای
راهبرد و خط مشی اساسی تبلیغات رسانه‌ای وهابیان، از رویکرد رسانه‌های آنان به مسایل اساسی جهان اسلام قابل‌شناسایی است. اگر مسایل اساسی جهان اسلام، به‌عنوان واقعیت ضروری قابل تحلیل درنظر گرفته شود، و آنگاه رسانه‌های جهان اسلام، هماهنگ با این‌وضعیت عمل کنند، می‌توان نتیجه گرفت که استراتژی رسانه‌ای آنها، با توجه به واقعیت‌های جهان اسلام و دفاع از ارزش‌های آن، سامان یافته است.
در هرصورت، میزانِ «پوشش برنامه‌ای» در سنجش میزان «تعهد» دینی سازمان‌های «رسانه‌ای» نسبت به مسایل اساسی جاری در گستره‌ای اجتماعی، دینی و مذهبی که آن رسانه‌ها فعالیت می‌کنند، سرنوشت‌ساز است، و معرف استراتژی و خط مشی اصلی آن‌رسانه خواهدبود. به عبارت دیگر، ویژگی‌های اصلی رسانه‌های دینی و میزان تعهد دینی آنان، از میزان «پوشش برنامه‌ای» آنها قابل‌شناسایی است. وقتی در استراتژی تبلیغاتی «رسانه‌ای» که خود را اسلامی ‌معرفی می‌کند، مصالح اصلی و کلان دنیای اسلام گنجانده نشده باشد، نمی‌توان آن‌را رسانۀ اسلامی ‌برشمرد.
براساس مطالعاتی که دربارۀ ۲۰سایت وابسته به وهابیت انجام گرفت، معلوم شد که این سایت‌ها در حساس‌ترین شرایط جهان اسلام نیز به مسایل اساسی مسلمانان، توجه کافی مبذول نداشته‌اند. تأسف‌برانگیزتر آنکه این‌وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها بیشترین اهتمام‌شان را صرف مسایل اختلافی جهان اسلام، فرقه‌گرایی و تعصبات کور قومی ‌و مذهبی نموده‌اند و از وحدت و فعالیت‌های تقریبی در جهان اسلام، به‌عنوان مهم‌ترین ضرورت دنیای اسلام، غافل بوده و یا عمداً بدان نپرداخته‌اند. اهمّ راهبردهای رسانه‌ای وهابیت؛ عبارتنداز:
۱٫۱٫  ایجاد تفرقۀ مذهبی میان مسلمانان؛
۱٫۲٫  قضیۀ فلسطین و سازش با یهود؛
۱٫۳٫  مقابله با خطوط فکری شیعه.
۲- تاکتیک‌های تبلیغ رسانه‌ای
تاکتیک‌های تبلیغات رسانه‌ای، جزء جدایی‌ناپذیر جنگ رسانه‌ای است که در دنیای پیشرفتۀ امروزی رواج یافته است. استفاده از رسانه‌ها برای تضعیف دشمن و بهره‌گیری از توان و ظرفیت آنها(اعم از مطبوعات، رادیو، تلویزیون، خبرگزاری‌ها، اینترنت، و اصول تبلیغات یا عملیات روانی) به‌منظور دفاع از اهداف و منافعی است که سازمان‌های رسانه‌ای را در برابر هم قرار داده است و برای رسیدن به این اهداف، از تمامی امکانات بهره می‌برند.جنگ رسانه‌ای یکی از ابعاد برجستۀ جنگ نرمSoft War)) و جنگ‌های جدید بینُ‌المللی است؛ یعنی جنگی است که حتی در شرایط امن و صلح نیز به‌صورت غیررسمی‌ادامه دارد.[۱۳] وهابیان در جنگ‌های رسانه‌ای خود با مذاهب اسلامی، باوجوداینکه از تمامی ‌امکانات و وسایل یادشده، بهره می‌برند، تاکتیک‌های ویژه‌ای را نیز برای تاثیرگذاری بکارمی‌گیرند.
اهم تاکتیک‌های تبلیغ رسانه‌ای وهابیت عبارتنداز:
۲٫۱٫  تاکتیکِ «تنهاسازی»
تنها قلمدادنمودن مخالف، ازجمله تاکتیک‌هایی است که وهابیان برای تنها و بیگانه نشان‌دادنِ شیعیان در گسترۀ جغرافیای مذاهب در جهان اسلام، همواره از آن بهره می‌برند. لذا آنها القا می‌کنند که شیعه جزو مذاهب اسلامی ‌نیست! تا از این‌طریق جلوی نفوذ رو به گسترش شیعه را بگیرند.
۲٫۲٫  تاکتیکِ «هجوم»
وهابیان همواره در موضع تهاجمی‌ قرار دارند و تلاش می‌کنند ایجاد شبهه نمایند. آنان هیچ‌گاه به‌دنبال حل مسایل مورداختلاف نیستند. در بیشتر سایت‌های وهابیان بر جریان امامت، توسل، زیارت قبور پیامبران و امامان، شفاعت و نذر، و... ایراد و اشکال وارد می‌شود، و مرتکبین آن، کافر و مشرک خوانده می‌شوند.[۱۴]
۲٫۳٫  تاکتیکِ «منبع نقاب‌دار»
از دیگر تاکتیک‌های تبلیغات رسانه‌ای وهابیان، استفاده از «منبع نقاب‌دار» است؛ به این‌معناکه وهابیان برای طرح یک‌بحث، و ایجاد تردید در منابع دیگر، یک‌منبع مبهمی ‌را ادعا می‌کنند و با این‌منبع ادعایی که در نقاب پیچیده است، منابع دیگر را زیرسؤال می‌برند! به‌طورمثال شما برای اثبات یک‌موضوعی، صدها دلیل متقن و محکم اقامه می‌کنید، و طرف مقابل برای اینکه دلایل شما را از کار بیندازد، ادعا می‌کند که تمامی ‌این‌منابع، ضعیف و غیرقابل‌قبول است و اصطلاحاً شما را در برابر یک‌منبع نقابدار قرار می‌دهد. تاکتیکِ «منبع نقابدار»، مناسب‌ترین راه فرار از افتادن به دام استدلال طرف مقابل است و وهابیان، به‌خوبی از آن بهره می‌برند و شیعیان را فاقد منابع روایی مستند قلمداد می‌کنند.[۱۵]
۲٫۴٫  تاکتیکِ »دستکاری» و «مبالغه»
این‌تاکتیک، ازجمله تاکتیک‌های رایج در تبلیغات رسانه‌ای وهابیان است که همواره اطلاعات دستکاری‌شده و غلط دراختیار مخاطبان قرار می‌دهند. مثلاً از باب نمونه، در مورد امام‌زمان(عجل‌اللّه‌فرجه) چنین ساخته‌اند: «قائم قیام می‌کند به دستوری نو و کتابی جدید و حکمی ‌جدید که بر اعراب بسی‌سختگیر است و با آنها جز شمشیر نمی‌شناسد و توبه نمی‌پذیرد. و شیخ طوسی با تأیید این‌مطلب از ابوعبداللّه روایت می‌کند که: قائم، به امری غیر از آنچه بوده است، قیام می‌کند.»[۱۶]
با ذکر این‌دو مقدمه، اکنون با انواع رسانه‌های وهابیت شامل تلویزیون، ماهواه و اینترنت آشنا می‌شویم.
۱- شبکه‌های تلویزیونی
اولین پخش تلویزیونی در عربستان سعودی در سال ۱۹۵۵ توسط نیروی هوایی آمریکا که در کشور مستقر بود؛ راه‌اندازی گردید و دومین ایستگاه پخش تلویزیونی در منطقه الشرقیۀ سعودی توسط شرکت آرامکو در ۱۹۵۷م صورت گرفت. در سطح دولتی نیز، اولین ایستگاه تلویزیونی در عربستان‌سعودی در سال ۱۹۶۲ تأسیس شد. راه‌اندازی تلویزیون در سعودی مخالفت برخی محافظه‌کاران را برانگیخت؛ لذا وزارت ارتباطات و فرهنگ از همان آغاز راه‌اندازی تلویزیون، خطوط کلی فعالیت این شبکه را ترسیم کرد. سازمان تلویزیون زیرنظر این‌وزارت ارتباطات فعالیت داشته و رئیس و معاون سازمان افرادی هستند که مستقیماً مسئولیت نظارت بر این‌سازمان را دارند. در سطح بالاتر معاون وزیر و پس‌از آن، وزیر قرار دارند که نظارت عالیه بر تمام فعالیت‌های سازمان تلویزیون دارند.[۱۷]
۲- شبکه‌های ماهواره‌‌ای
طی چهارسال گذشته(۲۰۱۰-۲۰۱۴) شبکه‌های ماهواره‌ای دینیِ وابسته به جریان‌های سلفی(اعم‌از اخوانُ‌المسلمین، و وهابیت و سلفی‌های تکفیری) رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشته است.=
براساس آمارهای ارایه‌شده، تعداد کل شبکه‌های دینی(شیعی و سنی) تا سال ۲۰۱۱ به ۹۶ شبکه رسید که از این‌تعداد ۵۷شبکه سنی (غالباً سلفی یا وهابی)، ۳۰شبکۀ شیعی، ۸شبکه مسیحی و یک‌شبکه صوفی قادیانی هستند. هرچند معیارها در تشخیص دینی‌بودن یا نبودنِ شبکه‌ها ثابت نیست و اختلاف بینندگانِ یک‌شبکه یا کاربران اینترنتی دربارۀ محتوای غالب آن قابل‌ملاحظه است؛ اما برخی پژوهشگران، شبکه‌ای را که حداقل ۵۰درصدِ محتوای متنی یا بصری آن دینی باشد، در این‌دسته‌بندی جای می‌دهند.
در این‌میان بسیاری از شبکه‌ها با معرفی اشخاصی با هویت واقعی و یا مستعار به‌عنوان مدیرشبکه از افشای هویت مالک اصلی آنها طفره می‌روند، این موضوعی است که تردیدها دربارۀ گردانندگان واقعی این‌شبکه‌های افراطی را می‌افزاید و نقش حکومت‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی برخی کشورهای منطقه را در ذهن متبادر می‌کند.
بنابراین شبکه‌های دینی سلفی و وهابی را می‌توان در چهارگونه تعریف کرد:
شبکه‌های رسمی ‌و حکومتی: (شبکه‌های تلویزیون رسمی ‌سعودی و...)؛ شبکه‌های غیردولتی با نام و نشان مشخص: (المجد، الرساله)؛ شبکه‌های غیردولتی بی‌نام و نشان: (صفا و وصال)؛ و شبکه‌های غیردولتی با بهره‌برداری مشترک تجاری‌مذهبی: (الناس، الخلیجیه).
اینک مروری کوتاه بر تعدادی از این‌‌شبکه‌ها خواهیم داشت:
۲٫۱٫  شبکۀ صفا {تأسیس: ۲۰۰۸ با شعار «بالتوحید تصفوا حیاتک» با توحید، زندگی تو صفا می‌یابد) در کشور کویت به صورت خصوصی، و پخش در مصر}
هدف این‌شبکه عبارتست از: تعمیق هویت تمدنی اسلام، رد شبهات مطرح‌شده توسط گمراهان فرقه‌ها و مذاهب تخریب‌گر (مانند شیعه و...)
برخی برنامه‌ها نیز عبارتنداز: هنا الاحواز، الشیعه مَن هُم؟ الطریق إلی کربلاء، نافذه علی ایران، التشیع، کلیپ‌های علیه تشیع و روحانیت و مراجع شیعه و به اصطلاح گاف‌ها و کفریات علمای شیعه و... .
در یک تقسیم‌بندی براساس میزان شدت کینۀ شبکه‌های وهابی، این‌شبکه را می‌توان در زمرۀ یکی از سه شبکۀ ضدّشیعی قرارداد که بطورمستقیم انواع توهین‌ها، افترائات و فحاشی‌ها را نثار شیعیان و مراجع دینی می‌کند. موضوع ایران و انقلاب اسلامی‌ نیز جایگاه خاصی در برنامه‌های این‌شبکه دارد.
شبکۀ صفا درحال‌حاضر نیز بخش عمده‌ای از برنامه‌های خود را به سوریه و حمایت از تروریست‌ها اختصاص داده است.[۱۸]
۲٫۲٫  شبکه وصال {تأسیس در ۲۰۱۰م در کشور کویت و به‌صورت خصوصی}
مدیران این شبکه و گردانندگان آن بدرستی مشخص نیستند! گفته می‌شود شبکه، کویتی است و برخی معتقدند ولید طباطبایی(نمایندۀ وهابیِ پارلمان کویت) یا محمد العریفی(مبلّغ سعودی) مالک آن است. درهرصورت به اذعان خود وصال، مأموریتش حمله به تفکرات شیعی، مرجعیت و علمای آن است.
شبکۀ وصال یکی از تندروترین شبکه‌های ضدّشیعی است که برنامه‌های آن سراسر تهمت و افترا به شیعیان است. البته پس‌از حوادث سوریه، این‌شبکه بخش مهمی ‌از برنامه‌های خود را به پوشش این‌حوادث علیه دولت دمشق اختصاص داد. شبکه‌های وصال حق (به زبان فارسی) و وصال کردی از زیرمجموعه‌های آن هستند که بطورجداگانه در مدار پخش می‌شوند.[۱۹]
۲٫۳٫   شبکۀ نور {تأسیس در ۱۳۸۷، فارسی‌زبان، و پخش در امارات}
شبکۀ نور قصد دارد خود را به عنوان شبکه‌ای سنی و مدافع حقوق اهل‌سنت نشان دهد و از شبکه‌های وهابیت به شمار می‌رود. رهایی از شرک و بدعت به‌عنوان یکی از اهداف «نور» است.
از سوی دیگر در بخش معرفی شبکه در سایت نور، برای اشاره به شیعیان از عنوانِ «رافضی» استفاده شده که نشان از ریشۀ وهابی شبکه دارد؛ زیرا اهل‌سنتِ میانه‌رو هیچ‌گاه از این‌عنوان استفاده نمی‌کنند.
بخشی از برنامه‌های این‌شبکه به موضوع بررسی حقایق پنهان تاریخ اختصاص دارد و درحقیقت، برنامه‌ای علیه معتقدات تاریخی و کلامی ‌شیعیان مثل امامت و مهدویت و ظهور است که بطورمشخص درصدد رویارویی با تشیع است. برنامۀ رو در رو نیز گفتگوی حضوری و تلفنی با مردم و کارشناسان دربارۀ حقوق اهل‌سنت ایران و مسایل سیاسی است. در قسمت مستندهای موجود در سایت شبکه، علاوه‌بر مستندهای دینی، تاریخ عزاداری، افسانۀ تولد مهدی و... نیز ارایه شده که نشان از مواضع ضدّشیعی دارد.
مؤسس ظاهری و مدیرشبکه، عقیل ‌هاشمی ‌است؛ اما وی مدتی بعد به شبکۀ «کلمه» رفت و عبدالمجید ظهرابی مدیر شبکه شد.[۲۰]
۲٫۴٫  شبکۀ کلمه {تأسیس در ۱۳۹۰، با مدیریت عقیل ‌هاشمی، پخش در امارات عربی متحده با شعار: کلمه الله هی العلیا}
شبکۀ کلمه یکی از شبکه‌های مطرح دینی فارسی‌زبان است که طی ۳سال اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است. باوجوداینکه کلمه می‌کوشد خود را به‌عنوان یک شبکه متعلق به اهل‌سنت قلمداد کند؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که با یک‌شبکۀ ماهواره‌ایِ وهابی روبروییم.
سایت این شبکه یکی از اصول اساسی خود را دعوت به توحید و نفی شرک معرفی است. به‌خوبی روشن است که در میان فرقه‌ها و نحله‌های اسلامی‌ تنها گروهی که بر موضوع توحید اصرار دارد، وهابیت و برخی جریان‌های سلفی‌اند.
شبکۀ کلمه همچنین برخلاف اینکه سعی دارد با عنوان شبکه جهانی اهل‌سنت، رویکرد خود را دینی نشان دهد؛ اما با پخش اخبار سیاسی جهت‌دار، دعوت از شخصیت‌های سیاسی معارض و معاند با نظام و گفتگو با آنان، ادعای خود را نقض کرده است.
کلمه برخلاف نور که سعی دارد خود را شبکه‌ای ایرانی و مؤدب نشان دهد، سرتاسر علیه حاکمیت ایران و عقاید شیعیان است. کلمه دربارۀ تأثیر خود بر مخاطبان، ریشه‌های سلفی و وهابی خود را نشان می‌دهد و تشیّع انقلابی ایران را مخالف عقیدۀ صحیح و توحید معرفی می‌کند. کارشناسان منطقه چنین عقیده‌ای را دربارۀ شبکه‌هایی مثل برهان، صفا و کلمه دارند و سیستم اطلاعاتی عربستان سعودی را به دست‌داشتن در تأسیس آنها متهم می‌کنند.[۲۱]
۲٫۵٫  شبکۀ شباب(۴ SHABAB) {تأسیس در ۲۰۰۷م به صورت خصوصی در عربستان‌‌سعودی و با شعار: تغییر ایجاد می‌کنیم}
این‌شبکه، مخصوص جوانان و بطورمشخص سنین ۱۵-۴۰ است و مدیریتش با شیخ علی العمری(مفتی و عالم وهابی و رئیس دانشگاه مجازی مکه) است. شباب، رویکردی اسلامی دارد و برنامه‌هایش را به سخنرانی، سرود، مسابقات و سرگرمی‌و... اختصاص داده است. شیخ یوسف قرضاوی، طارق السویدان، محمد العریفی و سلمان العوده از بارزترین مفتیان و مبلّغان این‌شبکه‌اند.[۲۲]
۲٫۶٫  شبکۀ هُدی(HUDA) {تأسیس در ۲۰۰۵ به صورت خصوصی در عربستان‌سعودی، مرکز تولیدوپخش در مصر، و رئیس هیئت‌مدیره‌اش شیخ حمد الغماس است و به زبان انگلیسی است.}
«هُدی تی‌وی» معروف و قدیمی‌ترین شبکۀ وهابی انگلیسی‌‌زبان است. به گفتۀ مدیر شبکه، تلاش برای هدایت مخاطب به سمت میانه‌روی (وهابیت) هدف از تأسیس شبکه است. براین‌اساس مسلمانان انگلیسی‌زبان و غیرمسلمانان انگلیسی‌زبان، دو گروه مخاطب هدی هستند.
ارایۀ فرهنگ و تمدن اسلامی، ارزش‌ها و عمق تاریخی آن، نشان‌دادن جایگاه زن در اسلام، پاسخ‌گویی به شبهات مطرح دربارۀ اسلام و هدایت اقلیت‌های مسلمان در چگونگی برخورد با غیرمسلمانان و صدور فتوا، ازجمله اهداف شبکه است.
در این‌شبکه سعی شده است تا با استفاده از مبلغان و مجریان مسلمان غربی، فضای شبکه به فرهنگ جامعه مخاطب نزدیک‌تر باشد. بسیاری دیگر از مبلغان سلفیِ شبکه نیز از مسلمانان مقیم کشورهای غربی هستند.
یوسف استس(جوزف ادوارد، مبلغ معروف آمریکایی)، پروفسور حمدی‌رضوان(استاد دانشگاه سالم وینستن آمریکا)، شیخ کریم ابوزید(رئیس جامعۀ مسلمانان کلرادوی آمریکا)، شیخ معتصم الحمیدی(سخنران و امام مسجد ابن‌تیمیه در لندن)، و دکتر حاتم الحاج(استاد و سخنران در دانشگاه‌های آمریکا) تعدای از مجریان و کارشناسان مطرح شبکۀ هدی هستند.[۲۳]
۲٫۷٫  شبکۀ ابن‌عثیمین
محمدبن صالح العثیمین از عالی‌ترین رهبران و متفکر وهابی در دهه‌های اخیر است. وی صاحب فتوای معروف تخریب گنبد پیامبراکرم‌ص در مدینه نیز بود. او تا لحظۀ مرگ خود در سال ۲۰۰۱، عضو هیئت «کبار العلما»ی عربستان‌سعودی(عالی‌ترین مجمع علمای وهابیت) بود.
شبکه ماهواره‌ای ابن‌عثیمین نیز شبکۀ اختصاصی پخش سخنرانی‌ها و دروس ابن‌عثیمین است.[۲۴]
۲٫۸٫ شبکۀ الأثر {تأسیس در ۲۰۰۹م به‌صورت دولتی در عربستان‌سعودی، زیرنظر وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی، با موضوع کودکان (۷-۱۵سال)؛ دامنه پخش: جهان عرب و اروپا}
این‌شبکه یکی از چندشبکۀ فعال و برجستۀ کودکان در جهان عرب به‌شمار می‌رود که حدود ۶۰% برنامه‌هایش تولیدی است. بنابرآنچه‌ که در سایت رسمی ‌این‌شبکه آمده، هدف از تأسیس، تعمیق هویت عربی و اسلامیِ ‌کودکان بوده است. مدیرشبکه درحال‌حاضر، خالد البیتی است.[۲۵]
۲٫۹٫ شبکۀ الرساله {تأسیس در  ۲۰۰۶، در کویت به صورت خصوصی(با مالکیت: شاهزاده ولیدبن طلال‌بن عبدالعزیز آل‌سعود(ثروتمندترین شهروند عرب) و با شعار: ابداع و اصاله(نوآوری و اصالت)}
شبکه الرساله از برجسته‌ترین و پربیننده‌ترین شبکه‌های اسلامی ‌اهل‌سنت در جهان عرب است. این‌شبکۀ بسیارمتنوع ‌ـ‌که از حیث امکانات تصویربرداری، کیفیت محتوایی برنامه‌ها، گرافیک بالا در سطح پیشرفته‌ای است‌ـ‌، برنامه‌های اخلاقی، حدیثی، فقهی، تاریخ اسلام، سیرۀ نبوی و صحابه، برنامه‌های میزگرد، علمی، فتاوای دینی، مسابقات و سرگرمی، زنان، مهارت‌های مدیریتی برای نسل جوان مسلمان و برنامه‌های سبک زندگی را در رأس برنامه‌های خود قرارداده‌است. باوجود ظاهر میانه‌رو و آرام شبکه، حضور سخنرانان و شخصیت‌های تندروی وهابی مانند عائض القرنی، محمد العریفی، عثمان الخمیس، سلمان العوده، به‌نظرمی‌رسد حضور وهابی‌ها و سلفی در آن شدت یافته است. مثلاً عثمان الخمیس(مفتی تندرو و ضدّشیعی وهابی و از مدیران شبکۀ صفا) برنامه‌ای با عنوان فرقه‌های شیعه در این‌شبکه داشته است.
در بخش ستارگان شبکه، ده‌ها مفتی و مبلّغ همکار با این‌شبکه معرفی شده‌اند که شامل طیف وسیعی از اخوانی‌ها، وهابی‌ها و سلفی‌ها و ازهری‌ها است. چندین‌مبلّغ جوان سلفی نیز با تیپ‌های اسپرت در شبکه حضور دارند.[۲۶]
۲٫۱۰٫  شبکه سمسم(کنجد) (تأسیس در ۲۰۱۰م ویژۀ کودکان ۳-۱۵سال در عربستان‌سعودی به‌صورت خصوصی و با شعار «نکبر معها»(با آن بزرگ می‌شویم) و با هدف تعمیق مفاهیم اسلامی، توسعۀ روابط اسلامی ‌میان کودکان مسلمان و جایگزینی آن با شبکه‌های بی‌هدف}
این‌شبکه وابسته به مؤسسه رسانه‌ای رساله الاسلام، متعلق به شیخ وهابی عبدالعزیزبن فوزان است که مدیریتش برعهدۀ محمد البجیدی است.
سمسم، برنامه‌های متنوعی را با صبغۀ اسلامی ‌دراختیار کودکان عرب زبان قرار می‌دهد. برنامۀ دعا و ذکر، داستان‌های پیامبران، سیره نبوی، اسماء‌ُالله الحسنی، بستان القرآن، حیوانات در قرآن، کارتون‌های متنوع و سرود ازجمله برنامه‌ها است.[۲۷]
۳- پایگاه‌های اینترنتی
فرقۀ منحرف وهابیت در راستای تبلیغ مرام و عقیده خود در میان مسلمانان و حتی غیرمسلمانان اعتقاد شدیدی به استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی دارد. وجود ده‌ها شبکه ماهواره‌ای به زبان‌های مختلف و در کنار آن، هزاران سایت اینترنتی با حجم انبوهی از اطلاعات متنوع نشان می‌دهد وهابیت و جریان سلفی تکفیری شدیداً به‌دنبال یافتن جایگاهی برای خود در اندیشۀ مخاطبان است.
برخی از این‌سایت‌ها وابسته به دستگاه‌های دولتی، برخی دیگر متعلق به علما و مبلغان و برخی دیگر نیز توسط مؤسسات به اصطلاح خیریه یا گروه‌های دینی و سیاسی راه‌اندازی اداره می‌شود و هریک از آنها ممکن است با دیگری دچار اختلافاتی باشد اما در اغلب نقاط همچون تلاش برای آنچه که آن را اعتلای توحید و اسلام صحیح و میانه‌رو و مبارزه با شرک و فرقه‌های انحرافی (شیعه و صوفیه و خوارج و...) می‌دانند با یکدیگر اشتراک نظر دارند و بسیاری از رهبران فکری آنان واحد و یکی هستند.
ازآنجاکه وهابیت تلاش می‌کند تا خود را بخشی از پیکرۀ بدنۀ امت اسلامی ‌معرفی کند و رفتارهای تُند و خشن و ارتجاعی خود را این‌گونه توجیه کند و ازسوی‌دیگر با توجه به قبح و حساسیتی که در لفظ وهابی یا وهابیت در سرتاسر جهان اسلام بوجود آمده است، گردانندگان این‌سایت‌ها بدون اینکه نامی ‌از آیین‌شان ببرند در بیشتر این‌سایت‌ها خود را اهل‌سنت و جماعت و یا سلفی معرفی می‌کنند؛ اما کسانی که با افکار و عقاید وهابیت و سلفیه تکفیری آشنایند، به راحتی می‌توانند با بررسی و مطالعه محتوای سایت‌ها به ماهیت واقعی صاحبان آنها پی ببرند.
۳٫۱٫  گونه‌های سایت‌های وهابیت
نخست، سایت‌هایی که به طور واضح توسط نهادها، علما و مبلغان وهابی اداره می‌شود و بی‌پرده اعتقادات وهابیت را در حوزه‌های مختلف عقیدتی، فقهی، حدیثی، روایی و حتی سبک زندگی اسلامی‌ ـ‌که شدیداً توسط برخی سایت‌های وهابی‌ها مورد اهتمام قرار گرفته‌ـ، تبلیغ می‌کند. این‌سایت‌ها باوجود ضدیت با تشیع (وجه‌مشترک سایت‌های تندرو و تکفیری)، اعتقادات این‌چنینی خود را بطورصریح نشان نمی‌هند و اصولاً هدف اصلی‌شان از راه‌اندازی سایت، تبلیغ علیه تشیع یا اقلیت‌ها نیست؛ بلکه ارایه و بیان دیدگاه‌های اعتقادی خود است. بارزترین موضع‌گیری‌های ضدّشیعیِ آنها را می‌توان در قسمت فتاوای سایت مشاهده کرد.
دوم، پایگاه‌های اینترنتی وهابی است که علاوه‌بر ارایۀ محتوا به سبک دستۀ نخست، به اخبار و تحلیل حوادث منطقه و جهان اسلام نیز می‌پردازند. محتوای ضدّشیعی و ضدّایرانی این‌سایت‌ها را بطورآشکار می‌توان در اخبار و مقالات و تحلیل‌های آنان مشاهده کرد.
سوم، پایگاه‌های اینترنتی با محتوای شیه‌هراسی که بدون پرداختن به حوزه‌های دینی و اعتقادی و فقهی، تنها به دروغ‌پردازی علیه شیعیان و حملۀ شدید به آنان و جریان‌های سیاسی شیعه می‌پردازند. این‌سایت‌ها با ایجاد فضای شیعه‌هراسی برای مسلمانان و اهل‌سنت از طریق خرافی و منحرف‌شمردن شیعیان و ضدیت آنان با اهل‌تسنن و تلاش برای کنترل همۀ مناطق جهان اسلام ازطریق قتل و کشتار سنی‌ها با هم‌دستی آمریکا و اسرائیل، سعی در تخریب وجهۀ شیعیان دارند. هرچند بازدیدکنندگان این‌سایت‌ها به گواه سایت‌های بررسی ترافیک و رتبه‌بندی، در مقایسه با دستۀ اول و دوم کمترند.
چهارم، سایت‌های غیروهابی متعلق به جریان سلفی جهادی وتکفیری هستند. هرچند گاهی اوقات تشخیص این‌سایت‌ها از سایت‌های دستۀ سوم به‌دلیل اشتراک محتوا سخت به‌نظر می‌رسد؛ اما تا حدودزیادی ازطریق محتوای ارایه‌شده و برخی کلیدواژه‌های موجود در سایت مانند نام افراد، کتاب‌ها و منابع، نگاه سیاسی و... می‌توان میان سلفی‌تکفیری یا وهابی‌بودنِ سایت تمایز ایجاد کرد.
بااین‌حال آنچه شاید در وهلۀ اول مهم بنماید، تلاش برای ایجاد تمایز میان وهابی‌بودن سایت‌ها یا تعلق آنها به اهل‌سنت است، به‌ویژه آنکه بسیاری از این‌سایت‌ها تلاش دارند تا خود را متعلق به اهل‌سنت نشان دهند. تأکید اینها بر رسالت و هدف خود برای زدودن آثار شرک از عقاید مسلمانان و اعتلای توحید و عقیدۀ صحیح و وسط ‌ـ‌که در نظر گردانندگان همان وهابیت است‌‌ـ و افشاگری علیه نحله‌های منحرف (منظور آنان اغلب شیعیان و صوفیه است) که غالباً در قسمت آشنایی با سایت این‌پایگاه‌ها به آنها تصریح شده است ریشه‌های وهابی آنها را به مخاطب نشان می‌دهد. علاوه‌بر اینها تأکید بیش‌ازحد این‌سایت‌ها بر شخصیتی مانند ابن‌تیمیه (پیشوای فکریِ سلفی‌ها و وهابی‌ها) و همچنین وجود نام برخی از علمای متوفی و معاصر وهابی نیز تا حدود زیادی نشان می‌دهد که سایت مورد مشاهده متعلق به جریان وهابیت است. فارغ از اینها در حوزه‌های فقهی و فتوا، با آگاهی از تلاش آنها برای جذب اقلیت‌های مسلمان در کشورهای دیگر نیز می‌توان به وهابی‌بودن سایت پی برد.
در پژوهش حاضر سعی شده است تا علی رغم کثرت سایت‌های وهابی، تعداد معدودی از آنها به عنوان نمونه و برای آشنایی مخاطب با نوع نگاه و محتوای آنها ذکر شود. در معرفی این سایت‌ها تلاش شده است تا پربیننده‌ترین و مشهورترین آنها انتخاب شود. نمونه‌هایی از چهارگونه دسته‌بندی یادشده را می‌توان در پایگاه‌های زیر دید.[۲۸]
۳٫۲٫ پایگاه اهل‌سنت
از گسترده‌ و قدیمی و معروف‌ترین سایت‌های فارسی وهابیت، سایت «اهل‌سنت» است. نویسندگان این‌سایت بنابر ادعای خود، آن‌را جزو اولین سایت‌های فارسی‌زبان برای معرفی عقاید و راه و روش اهل‌سنت و نشر عقیدۀ صحیح و اسلام ناب به فارسی‌زبانان می‌دانند. شبهه‌‌پراکنی، توهین به ارکان نظام اسلامی ‌و ولایت‌فقیه، تحریف معارف شیعه، تفرقه‌افکنی میان اهل‌سنت و شیعه داخل کشور و نیز انحراف افکار عمومی، از مشخصه‌های بارز این‌سایت است.[۲۹]
۳٫۳٫  پایگاه الصحاب
الصحاب، متعلق به گروه‌های تروریست سلفی و القاعده است و به‌عنوان بازوی رسانه‌ایِ شبکۀ القاعده عمل می‌کند و تمامی ‌بیانیه‌های کتبی و تصویری سران القاعده در آن انتشار می‌یابد. در این‌سایت می‌توان ویدیو‌های متعددی از جنایات سلفیون و القاعده در حق شیعیان را مشاهده کرد. فعالیت الصحاب، محدود به موضوعات سیاسی نیست و رویکرد تبلیغ وهابیت، دفاع از فقه اهل‌سنت و تضعیف فقه شیعه را نیز در آن می‌توان یافت.[۳۰]
۳٫۴٫  پایگاه السلفیه
یکی از پُربازدیدترین و زیباترین سایت‌های تبلیغ وهابیت است. این‌‌سایت که بیشتر رویکردی علمی ‌دارد تا سیاسی، مأموریت خود را دفاع ریشه‌ای از عقاید وهابیت می‌داند.[۳۱]
۳٫۵٫  پایگاه فیصل نور
سایت فیصل نور، از مشهورترین سایت‌های تبلیغی است که پشتیبانی مالی‌اش، امیر نایف(از بزرگان خاندان سعود) است. این‌سایت بیش‌از ۴۰هزارعنوان کتاب و مقالۀ ضدّشیعی دارد و می‌توان گفت که در این‌زمینه، بانک مرجع تمام سایت‌های وهابی محسوب می‌شود و کمتر سایت وهابی است که به فیصل نور لینک نشده باشد یا مطالب علمی‌ را از آن تغذیه نکند. تحریف تاریخ به نفع وهابیت، سعی در تطهیر صحابه، به استهزاگرفتن عقاید شیعه و نیز ضدیت با نظام مقدس جمهوری اسلامی، از مهم‌ترین رویکردهای این‌سایت است.
۳٫۶٫  پایگاه صید الفوائد
یکی از فعا‌ل‌ترین سایت‌های تبلیغ وهابیت، صیدالفوائد است. ساختار پُرمحتوای این‌سایت، نشان از سرمایه‌گذاری عظیم گردانندگان آن دارد. انبوه مطالب و تنوع، فضای تأثیرگذاری را برای مخاطبان فراهم می‌آورد. از نکات مهم دربارۀ سایت، کتابخانۀ عظیم آن است که شهرت بالایی دارد. مطالب اعتقادی، تاریخی، پرسش‌وپاسخ، موضوعات ادیانی و مباحث شرعی، از بخش‌های مهم این‌سایت است.
۳٫۷٫  پایگاه اسلام‌هاوس
اسلام‌هاوس در ظاهر، رویکردی مؤدبانه و علمی‌تری را دنبال می‌کند. نکتۀ قابل‌توجه در سایت، محتوایش است و  به بیش‌از ۵۰زبان قابل‌دسترس می‌باشد. این‌امر نشان از سرمایه‌گذاری عظیم صاحبان آن دارد. رویکرد مناظره‌ای و علمی، به‌صورت پرسش‌وپاسخ نیز قابل‌توجه است.
۳٫۸٫  پایگاه المسلم
سایت وهابی المسلم، یکی از پایگاه‌های متنوع وهابیت در حوزه‌های دینی و سیاسی، و متعلق به عالِم معروف وهابی و صاحب فتوای قتل شیعیان، یعنی شیخ ناصربن سلیمان العمر است. نمای اصلی سایت به اخبار سیاسی منطقه و سرمقالۀ روز که غالباً سیاسی است می‌پردازد. شخصیت شناخته‌شدۀ «العمر»، و مقالات و تحلیل‌های سیاسیِ سطحی و عامه‌پسند، از دلایل عمدۀ اقبال به این‌سایت است.
بخش فتوا و مشاوره‌های دینی و مسایل تربیتی و مقالات نیز از بخش‌های دیگر سایت است. بخش دروس شیخ سلیمان العمر هم در سایت قابل‌دسترس است. حجم زیادی از مطالب سایت به مقالات و پژوهش‌های سیاسی متعلق به مسایل جهان اسلام و خاورمیانه و مسایل مربوط به ایران و شیعه اختصاص دارد. با نگاهی به سایت درمی‌یابیم که خبرها و تحلیل‌ها و مقالات، همگی از دید جریان‌های تندرو و تکفیری به مسایل است.[۳۲]
۳٫۹٫  پایگاه الدررُالسنیه
الدرر السنیه را می‌توان بزرگ‌ترین پایگاه و بانک اطلاعاتی سیرۀ پیامبر‌ص و حدیث در میان سایت‌های وهابی دانست. البته این‌پایگاه مانند دیگرپایگاه‌های تندرو تلاش دارد تا خود را به‌عنوان مرجع فکری جامعۀ اهل‌سنت و جماعت معرفی کند؛ اما محتوای سایت و شخصیت مالک آن که مربوط به یکی از شاگردان برجستۀ بن‌باز است، علاوه‌بر نقل قول‌های متعدد در انجمن‌های تخصصیِ سلفی ‌ـ‌که وی را یک تکفیری و وهابیِ سروری‌ـ می‌دانند، نشان می‌دهد که وی وهابی است.
از امتیازات سایت، دسترسی به بزرگ‌ترین بانک اطلاعاتی الکترونیک دربارۀ میراث پیامبر و سیرۀ ایشان و دسترسی آسان به مطالب است. الدررُالسنیه در میان سلفی‌ها به کتاب‌ها و دانشنامه‌های اختصاصی نیز شهرت دارد. یک یا چندگروه پژوهشی در این‌مؤسسه، مشغول تهیۀ دانشنامه‌ها برای سایت‌اند. از آن‌میان، دانشنامه‌های تفسیر، حدیث، ادیان، فقه، فرق، مذاهب فکری، اخلاق، تاریخ و کتابخانه بسیارمشهورند.
در دانشنامۀ فرق در موضوع شیعه می‌توان به حجم بالایی از اطلاعات تحریف‌شدۀ اعتقادی و سیاسی علیه شیعیان دسترسی پیداکرد.
۳٫۱۰٫  پایگاه المکتبه الوقفیه
این‌پایگاه نیز از سایت‌های مشهور و علمی ‌اهل‌سنت است. مقالات گوناگون از نویسندگان متعدد در دفاع از عقاید اهل‌سنت و و‌هابیت و نیز افتراء و اعتراض به تشیع و معارف شیعی از مشخصه‌های سایت است.
سایت کتابخانۀ الوقفیه، پُربازدیدترین سایت در میان سایت‌های کتاب وهابی و سلفی است. هزاران‌عنوان کتاب در موضوعات و محورهای بسیارمتنوع، از این‌سایت یک کتابخانۀ بسیاربزرگ اینترنتی ساخته است.
در حوزۀ پزشکی نیز ۵۰عنوان کتاب که از کتاب‌های قدیمی‌ و جدید طب اسلامی، طب جدید و تاریخی پزشکی مسلمانان است قرارداده شده است. تعداد زیادی دائرهُ‌المعارف نیز برای دانلود بارگذاری شده است.
بسیاری از کتاب‌های موجود در الوقفیه، منحصربه‌فرد و نادرند. علاوه‌بر کتاب، چندین‌دوره از مجلات ارزشمند و قدیمی ‌جهان عرب، ازجملۀ مجلۀ «المنار»(رشیدرضا) نیز برای دانلود وجود دارد.[۳۳]
۳٫۱۱٫  پایگاه المکتبه الشامله
کتابخانه الشامله را می‌توان از بزرگترین و مشهورترین پایگاه‌های وهابیت در میان سایت‌های کتاب دانست. جدا از اخبار جهت‌دار سایت، ارایۀ جدیدترین مقالات و کتب الکترونیکی که عمدتاً درراستایِ شرح و دفاع از آموزه‌های اهل‌سنت و وهابیت نوشته شده‌اند، از دیگر بخش‌های مهم المکتبه است. این‌سایت همچنین نرم‌افزار‌های مختلفی را در زمینه‌های گوناگون بویژه کتابخانه‌های الکترونیکی، به‌صورت رایگان دراختیار مخاطبان قرار می‌دهد. مهم‌ترین بخش سایت، کتابخانۀ موضوعی و جامع آن است که در موضوعات مختلف، کتاب‌های بی‌شماری را دراختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.
هرچند در حال حاضر، سایت وهابیِ «کتابخانه الوقفیه» تاحدودی پُربازدیدتر از «الشامله» است؛ اما استفاده از فن‌آوری‌های نوین و ارایۀ کتاب‌ها به اشکال مختلف، الشامله را به سایتی خاص و منحصربه‌فرد تبدیل کرده است.
علاوه بر این، کتاب‌های کاربردی نادری ‌ـ‌که در کتابخانه‌های دیگر اینترنتی یافت نمی‌شود‌ـ در این‌سایت قابل بارگذاری است. بخشی نیز برای پیشنهاد کتاب کاربران در سایت وجود دارد که پس‌از تأیید مسئولان، آن کتاب نیز آماده‌سازی می‌شود.[۳۴]
۳٫۱۲٫  پایگاه دارُالإسلام(Islam House)
دارُالإسلام (تأسیس: ۱۴۲۲ق)، نیز یک سایت پربینندۀ وهابی است و به ۱۱۴زبان دنیا صفحه و مطلب دارد. این‌پایگاه وابسته به دفتر همکاری تبلیغ و ارشاد و اطلاع‌رسانی به اقلیت‌های مسلمان است که زیرنظر وزارت امور اسلامی ‌و اوقاف و تبلیغ عربستان اداره می‌شود.
۳٫۱۳٫  پایگاه کتابخانۀ عقیده
کتابخانه عقیده نیز از معتبرترین و پُرمحتواترین سایت‌های وهابیت است. این‌سایت مرجع سایر سایت‌ها است و دربردارندۀ چندین‌سایت مهم دیگر مانند «اسلام تکس» و «صدای اسلام» است. عقیده، دارای کتابخانه و مخزن عظیمی ‌از کتاب‌های ضدّشیعی است و نقش مهمی‌ را در مبارزه با مکتب اهل‌بیت‌ع ایفا می‌کند.
این‌پایگاه، یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های کتاب به زبان فارسی است. هرچند به ۶زبان دیگر مانند عربی، انگلیسی، اردو و پشتو صفحه دارد؛ اما از مجموع ۱۶۰۰کتاب موجود، حدود ۱۲۰۰کتاب آن به زبان فارسی است.
منابع
۱- ابراهیمی، محمدحسین، تحلیلی نو بر عقاید وهابیان، قم: دفتر تبلیغات اسلامی ‌حوزۀ علمیه، چ‌چهارم، ۱۳۷۹ش.
۲- ابن‌عوض المشیخی، محمد، رسانه‌ها در کشورهای عربی خلیج فارس، ترجمه: دکتر حسن بشیر، ناشر: دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام، چ‌اول، ۱۳۸۹ش.
۳- احمدی، رشاد، راهبردهای تبلیغات رسانه‌ای وهابیان، پیام مبلّغ، ش۶، بهار و تابستان، ۱۳۹۰ش.
۴- اسدعلی‌زاده، اکبر، چالش‌های فکری و سیاسی‌ وهابیت، قم: مرکز پژوهش صداوسیمای اسلامی، چ‌دوم، ۱۳۸۶ش.
۵- الامانه العامه لمجلس التعاون لدول الخلیج العربیه [خلیج‌فارس]، دلیل الموسسات الاعلامیه و الصحفیه فی دول المجلس، الریاض: دار طارق للنشر و الاعلام، ۲۰۰۴م.
۶- جعفری، عباس، فرهنگ پویا، فصلنامۀ فرهنگی‌اجتماعی و سیاسی، ش۷، اسفند ۱۳۸۶ش.
۷- حسینی‌قزوینی، رد نوشته‌های قرضاوی، سایت مؤسسۀ تحقیقاتی ولی‌عصر‌عج.
۸- حوزۀ نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج و زیارت، شناخت عربستان، تهران: نشر مشعر، ۱۳۷۴ش.
۹- الدرعان، فهدبن محمد، النشر فی الجامعات السعودیه، دراسه تحلیلیه نقدیه، الریاض مطبوعات مکتبه فهد الوطنیه، ۱۴۲۳ق.
۱۰- رضوانی، علی‌اصغر، سلفی‌گری(وهابیت) و پاسخ به شبهات، قم: مسجدمقدس جمکران، چ‌ششم، ۱۳۸۸ش.
۱۱- ـــــــ، وهابیان را بهتر بشناسیم، قم: دلیل ما، چ‌دوم، ۱۳۸۹ش.
۱۲- روزنامه «الشرقُ‌‌الاوسط»، خبر انتشاریافته با عنوان «عرب‌نیوز تحتفل بالذکری الثلاثین لتاسیسها» (روزنامۀ عرب‌نیوز سی‌امین سالگرد خود را جشن می‌گیرد)، ش۹۶۴۰، مورخ ۲۰ آپریل ۲۰۰۵م.
۱۳- سایت اینترنتی «ایلاف»: (www.Elaph.Comelaphweb/ sports/ 2005/ 12/ 11. 2001)
۱۴- سایت اینترنتی روزنامۀ «الیوم»(www. Alyaum.Com/ home/ hierarchy.Php)
۱۵- سایت اینترنتی روزنامۀ سعودی «الوطن»:(www. Alwatan. Com. Sa/ info/ about – us)
۱۶- سایت اینترنتی وزارت ارتباطات عربستان‌سعودی: (www. Info. Gov. sa)
۱۷- سبحانی، جعفر، وهابیت: مبانی فکری و کارنامه عملی، قم: مؤسسۀ امام‌صادق‌ع، چ‌اول،۱۳۸۰ش.
۱۸- شفیعی‌شاهرودی، محمدحسن، داستان غدیرخم، برگرفته از الغدیر علامه امینی.
۱۹- صالحی، سید عباس، هفته‌نامۀ پگاه، قم: مؤسسۀ فرهنگی پاسدار اسلام، ش۲۲۶، ۴ اسفند ۱۳۸۶ش.
۲۰- فرهنگی، علی‌اکبر، ارتباطات انسانی، ویرایش دوم، تهران: مؤسسه خدمات فرهنگی رسا، ۱۳۷۴ش.
۲۱- فصل‌نامۀ مرزبان‌نامه، دفتر تبلیغات اسلامی ‌حوزۀ علمیه قم، معاونت فرهنگی‌تبلیغی، ش۲٫
۲۲- فقیهی، علی‌اصغر، وهابیان، تهران: اسماعیلیان، چ‌دوم، ۱۳۶۴ش.
۲۳- فؤاد، ابراهیم، شیعیان عربستان، تهران: مؤسسۀ فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر، چ‌اول، ۱۳۸۶ش.
۲۴- قلمداران، حیدرعلی، رد شیعیان امامیه، سایت وهابی اسلام‌هاوس((www.islamhouse.com/p/190985
۲۵- کمبانا، جویل، هماهنگ‌کنندۀ «کمیتۀ حمایت از روزنامه‌نگاران» در خاورمیانه، گزارشی از وضعیت آزادی مطبوعات در کشور عربستان سعودی، انتشاریافته در ۹ می‌۲۰۰۶ بر روی سایت کمیته(www.Cpj. Org)
۲۶- کمیلی، علیرضا، فرهنگ پویا، فصلنامۀ فرهنگی‌اجتماعی و سیاسی، ش۷، اسفند ۱۳۸۶ش.
۲۷- الگار، حامد، وهابیگری، ترجمۀ احمد نمایی، مشهد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی، ۱۳۸۷ش.
۲۸- گزارش انتشاریافته در روزنامۀ سعودی «الوطن» دربارۀ «شبکه الاخباریه»، ش۱۲۰۰، ۱۲/۱/۲۰۰۴م.
۲۹- محمدی‌آشنانی، علی، شناخت عربستان، تهران: مشعر، چ‌اول، ۱۳۸۱ش.
۳۰- مصاحبه با سردبیر روزنامه سعودیِ «الوطن»، نشر در «شبکه الصحافۀُ‌العربیه»(سایت مطبوعاتی عربی)، در ۴ژانویه ۲۰۰۶: (www. Arabprssnetwork.Org/ articles.Php- id= 288 &lang= a)
۳۱- مکارم‌شیرازی، ناصر، شیعه پاسخ می‌گوید، قم: مدرسه الامام علی‌ع، چ‌هفتم، ۱۳۸۶ش.
۳۲- ــــــــــــ، وهابیت بر سر دوراهی، قم: مدرسه الامام علی‌ع، چ‌اول، ۱۳۸۴ش.
۳۳- ملازاده، مهدی موهوم شیعیان، سایت ایمان، سایت اهل‌جماعت وسنت: ((www.eeman.ir/book1
۳۴- موثقی، احمد، جنبشهای اسلامی‌ معاصر، تهران: انتشارات سمت، چ‌دهم، ۱۳۸۶ش.
۳۵- نشریۀ فرهنگ پویا، فصلنامۀ فرهنگی‌اجتماعی و سیاسی، نشریه دانشجویی پویا، قم: ش۷، اسفند ۱۳۸۶ش.
۳۶- وهابی کیست و چرا وهابی می‌گویند، سایت اسلام‌هاوس(www.islamhouse.com/p/190985)
۳۷- همفر، خاطرات مستر همفر، ترجمۀ علی کاظمی، قم: اخلاق، چ‌سوم، ۱۳۸۵ش.
www.ibnothaimeen.tv
www. islamhouse.com
[۱]. فهدبن محمد الدرعان، النشر فی الجامعات السعودیه، دراسه تحلیلیه نقدیه، الریاض: مطبوعات مکتبه فهد الوطنیه، ۱۴۲۳ق؛ نویسنده در این‌کتاب آمار انتشارات این‌دانشگاه را بالغ بر ۱۰۳کتاب و ۱۱نشریه شمرده است.
[۲]. آمار انتشارات این‌دانشگاه به ۱۴۷کتاب و ۱۹نشریه فصلی رسیده است. (النشر فی الجامعات السعودیه)، ص۴۶۰.
[۳]. همان، این کتاب، آمار انتشارات را افزون بر ۲۸۸کتاب و ۳۱نشریه برشمرده است.
[۴]. همان، ص۴۶۶.
[۵]. محل اصلی این مجمع در شهر جدّه عربستان است و هدفش وحدت نظری و عملی اسلامی و حل مشکلات عقیدتی، اجتماعی فقهی در چارچوب شریعت اسلامی است.
[۶]. حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، شناخت عربستان، ص۱۲۸.
[۷]. مرزبان‌نامه، دفتر تبلیغات اسلامی ‌حوزه علمیه قم، معاونت فرهنگی‌تبلیغی، ش۲، ص۱۵-۱۹٫
[۸]. نشریه مرزبان‌نامه؛ رصد آخرین تحولات ادیان و مذاهب، ش۲، معاونت فرهنگی‌تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی ‌حوزه علمیه قم، ص۲۰-۲۲٫
[۹]. حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، شناخت عربستان، صص ۱۳۰، ۱۴۷ و ۱۶۵.
[۱۰]. همان.
[۱۱]. نشریه مرزبان نامه، رصد آخرین تحولات ادیان و مذاهب، ش۲، ص۵۲-۵۴٫
[۱۲]. راهبردهای تبلیغات رسانه‌ای وهابیان، رشاد احمدی، پیام مبلغ، بهار و تابستان ۱۳۹۰، ش۶٫
[۱۳]. علی‌اکبر فرهنگی، ارتباطات انسانی، ص۳۲٫
[۱۴]. محمدحسن شفیعی‌شاهرودی، داستان غدیرخم برگرفته از الغدیر علامه امینی، ص۴۱؛ حسینی‌قزوینی، رد نوشته‌های قرضاوی، سایت مؤسسه تحقیقاتی ولی‌عصر.
[۱۵]. قلمداران، حیدرعلی، رد شیعیان امامیه، سایت وهابی اسلام‌هاوس ((www.islamhouse.com/p/190985
[۱۶]. ملازاده، مهدی موهوم شیعیان، سایت ایمان، سایت اهل‌جماعت و سنت ((www.eeman.ir/book1
[۱۷]. الامانۀ العامۀ لمجلس التعاون لدول الخلیج العربیه[خلیج فارس]، دلیل الموسسات الاعلامیۀ و الصحفیۀ فی دول المجلس، (مطبعۀ الامانۀ العامه، الریاض)، ۲۰۰۴، ص۴۵٫
[۲۴]. www.ibnothaimeen.tv.
[۲۸]. سید رضا قزوینی‌غرابی.
[۲۹]. مرزبان‌نامه، دفتر تبلیغات اسلامی ‌حوزه علمیه قم، معاونت فرهنگی‌تبلیغی، ش۲، ص۳۲٫
[۳۰]. همان.
[۳۱]. همان.